Je kryoembryotransfer úspešnejší?
V nedávnych výskumoch sa ukázalo, že otehotnenie prostredníctvom KET, teda kryoembryotransferu, môže byť niekedy úspešnejšie, ako umelé oplodnenie s „čerstvým“ embryom. Niektoré ženy, ktoré opakovane neotehotneli prostredníctvom klasického IVF, môžu byť úspešné hneď na prvý pokus práve pri oplodnení mrazeným embryom.
Pokiaľ majú to šťastie a dopracovali sa k dostatočnému počtu odobratých vajíčok, ktoré boli následne úspešne oplodnené, a potom sa z nich vyvinuli embryá vhodné na zamrazenie.
Niektoré štúdie dokonca naznačili, že plodom, ktoré sa zo zmrazených embryí následne v maternici ženy vyvinuli, hrozí nižšie riziko predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej váhy, ako pri transfere čerstvo kultivovaného embrya.
Na počte záleží
Podľa výsledkov najnovšieho výskumu sa experti zhodli, že vhodnosť použitia čerstvého alebo mrazeného embrya veľmi súvisí s tým, koľko vajíčok žena po stimulácii v rámci umelého oplodnenia vyprodukuje.
Ženy rozdelili podľa schopnosti reagovať na hormonálnu stimuláciu do troch skupín – na tie, ktoré vyprodukovali 15 a viac oocytov (vajíčok), také, ktoré vyprodukovali 6 – 14 vajíčok a skupinu žien, ktoré po stimulácii vyprodukovali 1 – 5 vajíčok.
Zhodli sa, že pre ženy s nízkou reakciou na stimuláciu, teda pre tie, ktorým pri odbere mohli odobrať maximálne 5 zrelých oocytov, je vhodnejšie neotáľať s embryotransferom a použiť naň čerstvo kultivované embryá. Rovnako odporúčajú zvážiť transfer čerstvého embrya aj pre ženy produkujúce po stimulácii do 14 vajíčok.