Progresívny pohyb
Pohyblivosť, alebo motilita spermií je ich schopnosť pohybovať sa tak, aby došlo k oplodneniu vajíčka.
Spermie po ejakulácii čaká dlhá cesta ženským reprodukčným ústrojenstvom a pokiaľ nie sú schopné pohybovať sa efektívne, nedostanú sa k cieľu. Slabá pohyblivosť spermií môže byť jedným z faktorov zapríčiňujúcim mužskú neplodnosť.
Motilita spermií sa rozlišuje ako progresívna (spermie sa pohybujú vpred alebo „krúžia“ vo veľkých kruhoch) a neprogresívna (spermie sa nepohybujú smerom vpred, ale napríklad do strán, prípadne v tesných kruhoch).
Asthenozoospermia
Na to, aby sa spermie prebojovali cez cervikálny hlien ženy, sa musia pohybovať progresívne vpred a rýchlosťou asi 25 mikrometrov za sekundu. Ak sa menej ako 32 % z celkového množstva mužských spermií pohybuje efektívne, hovoríme o asthenozoospermii. Na jej diagnostikovanie sa používa test ejakulátu.
Dôvody zníženej pohyblivosti spermií môžu byť rôzne a často nevysvetlené. Medzi najčastejšie prípady patria najmä:
- zranenia semenníkov,
- infekcie,
- rakovina semenníkov,
- chirurgické zákroky na semenníkoch,
- vrodené príčiny,
- nezostúpené alebo neskoro zostúpené semenníky,
- anabolické steroidy - kondíciu spermií môže ovplyvniť najmä ich dlhodobé užívanie športovcami. Rovnako negatívne pôsobia drogy a psychotropné látky, ale aj niektoré bylinné preparáty.
- varikokéla - rozšírené či kŕčové žily v miešku.
Životný štýl a kondícia spermií
Okrem vrodených faktorov, zranení a ochorení sa dá kondícia, a tým aj kvalitný pohyb spermií ovplyvniť úpravou životného štýlu.
Fajčenie a nadváha ovplyvňujú mužskú plodnosť a majú priamy vplyv na motilitu spermií. BMI vyšší ako 25 už priamo ovplyvňuje kvalitu aj kvantitu mužských pohlavných buniek.
Rovnako lekári neodporúčajú párom pokúšajúcim sa o otehotnenie ani príležitostné užívanie drog či väčších množstiev alkoholu, špeciálne mužom aj vyhýbať sa príliš horúcemu prostrediu, keďže vyššia teplota semenníkov ovplyvňuje pohyb spermií.