Skôr, ako počnete...
S užívaním kyseliny listovej začnite aspoň mesiac – dva pred otehotnením. Už približne tri týždne po počatí sa začína tvoriť neurálna trubica dieťaťa spolu s rýchlo vyvíjajúcim sa mozgom. Práve preto sa odporúča kyselinu listovú užívať ešte pred tehotenstvom. Pre vyvíjajúci sa plod v prvom trimestri je najdôležitejším výživovým doplnkom.
Koľko do tela?
Odporúča sa aspoň mesiac pred otehotnením užívať 400 mikrogramov Acidum folicum denne, čo je jedna tableta. Niektorí odborníci odporúčajú zvýšiť dávku na 600 mikrogramov denne po otehotnení. Lekárne ponúkajú rôzne výživové doplnky pre mamičky, preto treba sledovať, akú dávku kyseliny listovej obsahuje daný produkt.
Prírodné zdroje folátov
Medzi významné prírodné zdroje folátov patrí pečeň, surová – hlavne listová zelenina, orechy, obilné klíčky, celozrnné výrobky, niektoré druhy ovocia (pomaranče, mango, avokádo, banány, čerešne, jahody, maliny, egreše), mliečne výrobky (mäkké syry, plesňové syry), strukoviny, kvasnice.
Čo spôsobuje jej nedostatok?
Genotyp matky a nedostatočný príjem kyseliny listovej môžu ovplyvniť riziko vzniku vrodených vývojových chýb. Rizikovým faktorom je deficit kyseliny listovej u matky v období tesne pred a po počatí embrya. Obzvlášť citlivým je obdobie do 28 dňa po počatí. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k poškodeniu miechy a mozgu a k spomalenému vývoju plodu a môže zapríčiniť dokonca i predčasný pôrod.
Trochu odborne
Kyselina listová (kyselina pteroylmonoglutámová) patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. Od nej sa odvodzuje skupina ďalších látok spoločne nazývaných foláty (polyglutamáty).
Je to iný názov pre vitamín B 9, či kyselinu folovú. Je to vo vode rozpustný vitamín zo skupiny B-komplexu. Jeho dôležitosť spočíva v tom, že je potrebný pre látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín – DNA a RNA a tiež aj tvorbu, obnovu a celkové fungovanie buniek ľudského tela.