Pomôžu aj mužom
Posilnenie pubococcygeálnych svalov uložených v panve môže mať pozitívne účinky na mužskú erekciu a pomôže pri problémoch s predčasnou ejakuláciou. Spevnenie týchto svalov ovplyvňuje aj zníženie opuchu pri benígnej hyperplázii prostaty (nenádorové zväčšenie prostaty) a prostatitíde (zápal prostaty) mužov.
Nájdite si svaly!
Autor súboru týchto cvikov Arnold Kegel bol americký gynekológ. Na meranie príslušných svalových kontrakcií sa používa nástroj, ktorý na to vynašiel – perineometer (alebo vaginálny manometer).
Súbor Kegelových cvikov pozostáva z niekoľkých jednoduchých cvičení, pri ktorých môžete vystriedať rôzne polohy, ale dajú sa cvičiť aj pri inej bežnej činnosti – v sede či stoji.
Dôležité je, nájsť to správne svalstvo a uvedomiť si, že s ním pracujete. Najjednoduchší spôsob je pri močení, zadržaním prúdu moču. Samotné cvičenie sa však odporúča robiť už pri prázdnom močovom mechúre.
Niekoľko tipov ako na to
- Cvičenie v sede – stiahnite príslušné svalstvo a zadržte ho stiahnuté na približne 5 – 10 sekúnd (posilnené svalstvo neskôr ľahšie udržíte stiahnuté), opakujte 10 – 20-krát.
- Cvičenie v ľahu – nohy a ruky sú vystreté pri tele. Zhlboka sa nadýchnite, pričom napnite stehenné a sedacie svaly. Postupne pri nádychu zdvíhajte panvu nahor. Pri tomto pohybe sa močová trubica a konečník vťahujú dovnútra. Zadržte na niekoľko sekúnd a postupne vydychujte.
- Cvičenie „mačací chrbát“ – kľačíte na zemi, podopierate sa rukami. Chrbát striedavo vyrovnávajte a nahrbte (ako mačka). Pri nahrbení zatiahnite sedacie svaly i konečník, podobne ako pri cvičení v ľahu. Zadržte na niekoľko sekúnd a uvoľnite.
Pravidelnosť je základ
Kegelove cviky sa dajú s obmenami cvičiť v rôznych polohách, dôležité je uvedomiť si príslušné svaly panvového dna a pracovať s nimi. Ideálne je opakovať sady cvičení dva – trikrát denne.
Kegelove cviky majú preukázané účinky a môžete nimi dosiahnuť riešenie niekoľkých problémov (či ste žena, alebo muž).
Treba však dbať na pravidelnosť, preto sa odporúča zaradiť si ich do rutinného denného programu – napr. pri čistení zubov, sledovaní televízie, alebo cestou do práce.
Skúste sa sústrediť aj na pokrok a osoh, ktorý vám cvičenie prináša, alebo prinesie, pomôže vám to v chuti vytrvať v cvičení.