- Zastavenie ovulácie,
- meškanie menštruácie,
- veľké bolesti v podbrušku,
- hormonálne zmeny prejavujúce sa na tele.
To sú len niektoré príznaky, akými sa vyznačujú polycystické vaječníky. Cysty, ktoré sa vo vaječníkoch vytvoria, znemožňujú prechod folikulov, a tým spúšťajú všetky problémy. Liečba tohto syndrómu nie je bolestivá, ale je dlhodobá a vyžaduje si naozaj veľkú dávku trpezlivosti.
„Lekár sa ma opýtal, či mám partnera a povedal mi, že ak chcem mať niekedy deti, teraz je ten správny čas. Kým to nie je s mojimi vaječníkmi až také kritické,“ spomína Andrea, ktorá mala v tom čase 21 rokov a pred sebou ešte tri roky vysokoškolského štúdia. Bola bez partnera, no v prípade, že by nejakého mala, možno by uvažovala o bábätku: „Vždy som chcela mať deti a dozvedieť sa v takom veku, že ich možno nikdy nebudem mať, bolo hrozné.“
Andrea úplne stratila menštruáciu a v období, kedy mala menštruovať a ovulovať, ju trápili neuveriteľné bolesti. Gynekológ jej nasadil liečbu, no musela podpísať papier, že s liečbou súhlasí.
„Nechcela som svoj organizmus dopovať nejakými umelými hormónmi a lieky som ani nezačala brať. Hľadala som radšej niečo prírodné a nakoniec som zašla za babkou bylinkárkou.“
Babka bylinkárka jej povedala, že liečba na prírodnej báze môže trvať až dva roky. Nasadila jej pupalkový olej, alchemilkový čaj a chlorelu.
Andrea tiež obmedzila lepok a cukor, aj keď s váhou problémy nemala. Vždy bola štíhla a mala aj dostatok pohybu.
„Chcela som urobiť všetko pre to, aby som sa vyliečila a snažila som sa obmedziť príjem všetkých toxínov. Po dvoch rokoch som dostala menštruáciu a myslela som, že sa rozplačem. Bolo to presne ako hodinky, presne po dvoch rokoch od začiatku liečby mi to konečne prišlo,“ hovorí Andrea a aj teraz sa jej do očí tisnú slzy.
Andrea si našla partnera pár dní po tom, čo sa jej obnovil cyklus. So smiechom hovorí:
„Neviem, či to tí chlapi cítili, že so mnou niečo nie je v poriadku a celé dva roky som od nich mala pokoj.“
Ešte raz zažila prenikavú bolesť v podbrušku a so strachom utekala k lekárovi. Ten jej však len oznámil, že má takú silnú ovuláciu. Otehotnieť sa jej podarilo na prvý raz a po krásnom bezproblémovom tehotenstve sa jej narodil zdravý chlapček.
Prejavy polycystických vaječníkov sú rôzne, no vynechávanie menštruácie postihne asi každú ženu trpiacu týmto syndrómom. Okrem toho sa hormonálne zmeny môžu prejaviť aj zvýrazneným ochlpením, hustejšími vlasmi, zhrubnutím hlasu, vyrážkami na tvári a chrbte či tukovými výrastkami.
Ak budete mať pocit, že s vaším telom nie je niečo v poriadku, návštevu lekára neodkladajte. Zdravie máte predsa len jedno.
Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti, pomôžete ostatným ženám s podobným osudom.