Čo znamená „neplodnosť“?
Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie je neplodnosť neschopnosť sexuálne aktívneho páru, ktorý nepoužíva antikoncepciu, počať dieťa do jedného roka.
Menšie či väčšie problémy s otehotnením môžu pridaním sa mužského faktoru spôsobiť vážny problém a pár dostane od lekárov nálepku „neplodný“. Začína sa kolotoč vyšetrení a hľadania príčin, prvé návrhy na liečbu, či priamo odporúčanie na IVF – teda umelé oplodnenie.
Vyšetrenia na zistenie plodnosti žien
Medzi najčastejšie príčiny neplodnosti žien môžeme zaradiť poruchy hormonálnej rovnováhy a s nimi súvisiace poruchy ovulácie, nepriechodnosť vajcovodov, či imunitné a genetické poruchy.
Základným vyšetrením ženy je, samozrejme, gynekologické vyšetrenie pozostávajúce z mikrobiologického vyšetrenia pošvy a krčka maternice, vyšetrenia hormonálneho profilu a ultrazvukového vyšetrenia.
Röntgen, laparoskopia aj hysteroskopia
Priechodnosť vajcovodov sa zisťuje röntgenologickým vyšetrením s použitím kontrastnej látky.
Komplexný stav vnútorných pohlavných orgánov ženy sa vyšetruje v celkovej anestézii pri laparoskopickom vyšetrení, často sa ním odhalia a odstránia ložiská endometriózy (časti sliznice maternice sa nachádzajú mimo nej) a zrastov na vaječníkoch.
Hysteroskopia sa rovnako ako laparoskopia vykonáva v celkovej anestézii a pomôže endoskopicky odhaliť celkový stav sliznice i dutiny maternice či ústia vajcovodov. Zavedením endoskopu s kamerou lekár vidí, či sa na maternici alebo jej sliznici nachádzajú zrasty, polypy alebo myómy. V prípade potreby sa aj pri hysteroskopii zrasty či myómy operačne odstránia.
Postkoitálnym testom, ktorého využitie je dnes už skôr na ústupe, sa dá posúdiť kvalita hlienu krčka maternice a zároveň kvalita a množstvo spermií.
Imunológia a genetika
Komplex imunologických vyšetrení odhalí jednak prítomnosť protilátok proti spermiám i vajíčkam, a zároveň aj ďalšie choroby ovplyvňujúce plodnosť ženy (napr. nedostatok vitamínu D, celiakiu a podobne).
Genetické vyšetrenie odhalí všetky geneticky podmienené poruchy plodnosti, napríklad poruchy zrážanlivosti krvi a prenos geneticky závažnej záťaže na potomstvo.
Psychologicko-sexuologické vyšetrenie sa odporúča napríklad pri ťažkostiach pri pohlavnom styku a podobne.
Dôležitá diagnostika a možnosti liečby
Znie to celkom hrôzostrašne, ale nie vždy je nutné absolvovať všetky vyšetrenia. Pokiaľ sa odhalí príčina neplodnosti ženy, je veľká pravdepodobnosť, že existujú možnosti jej odstránenia. Niekedy sú náročnejšie, fyzicky a psychicky (často aj finančne), ale väčšinou existuje nádej, že na konci obrovskej snahy na vás čaká vytúžené dieťatko.