1. Málo sexu
Obmedzovať sa na sex iba počas plodných dní vaše šance na úspech nezvýši. Dôvod je aj ten, že mnohé ženy si nie presne dokážu vypočítať plodné dni. Často si myslia, že ich majú vtedy, keď ich vôbec nemajú. Ak si myslíte, že menej častým sexom šetríte partnerove spermie, tiež ste na omyle. Iba zbytočne zlenivejú, radšej ich preto udržujte v strehu.
2. Príliš veľa sexu
Na druhej strane, všetkého veľa škodí, a to isté platí aj o sexe. Môže sa vám stať, že pri každodennom sexe, alebo dokonca ak máte sex viackrát do dňa, dôjde k vyhoreniu a o tento intímny akt nakoniec stratíte záujem. Kľúčom k úspešnému počatiu je milovať sa vtedy, keď to obaja chcete a túžite po tom. Neberte sex iba ako nástroj, viac si ho užívajte.
3. Stále rovnaká poloha
Sú polohy, v ktorých je vraj šanca na počatie vyššia. To kvôli tomu, že spermie sú bližšie ku krčku maternice a majú vďaka tomu uľahčený prístup. Netreba však kvôli tomu zotrvávať v jednej, najčastejšie misionárskej, polohe. Existuje mnoho polôh, v ktorých si sex užijete oveľa viac a zároveň mu neuberiete na účinnosti.
4. Predpoklad, že problém je v žene
Asi nič nezrazí ego muža k zemi viac ako fakt, že je neplodný. Preto z neplodnosti väčšina mužov, ale dokonca aj párov, obviňuje automaticky ženu. Ak sa vám ale dlhodobo nedarí otehotnieť, je potrebné vyšetriť oboch partnerov a nehádzať vinu iba na jedného.
5. Neviete, kedy ovulujete
Vypočítať si s úplnou presnosťou ovulačné dni nie je vôbec také jednoduché, ako sa zdá. Väčšina žien si myslí, že ovuláciu majú štrnásty deň po prvom dni cyklu, ale nie každý mesiac je to tak, pretože dĺžka cyklu sa stále mení. S väčšou istotou budete o svojej ovulácii vedieť vďaka ovulačným testom a nemusíte už viac hádať a počítať.
6. Máte sex presne v deň ovulácie
A či tomu veríte, alebo nie, vtedy už môže byť neskoro. Najmä pre bod č. 5, teda nesprávne vyrátanú ovuláciu. Spermie prežijú v tele ženy 3 až 5 dní, preto môže byť sex pár dní pred ovuláciou úspešnejší. A to aj z toho dôvodu, že po ovulácii vajíčko stráca schopnosť byť oplodnené do 24 hodín.
7. Používate lubrikanty
Lubrikanty kupované v drogérii obsahujú látky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na spermie, spomaľujú ich a sťažujú prístup k vajíčku. Ak budete chcieť najbližšie použiť pri sexe lubrikačný gél, radšej si to premyslite a siahnite po prírodnejších verziách. Vhodný je napríklad aj olivový alebo detský olej, no funkciu lubrikantu splní aj vaječný bielok, hoci nie je až taký príťažlivý.
8. Odborníka navštevujete príliš skoro
Nedarí sa vám otehotnieť dva či tri mesiace? Nezúfajte a neutekajte hneď k špecialistovi. Zdravým párom trvá zvyčajne mesiac až rok, kým uvidia na tehotenskom teste vysnívané čiarky. Ak máte menej ako 35 rokov, pravidelnú menštruáciu a netrápia vás žiadne zdravotné problémy, odborníka navštívte až po roku.
9. Pomoc hľadáte príliš neskoro
Sú prípady, kedy je lepšie vyhľadať odborníka na neplodnosť o niečo skôr. Najmä ak máte viac ako 35 rokov, navštívte lekára už po polroku neúspešného skúšania. V mladšom veku neodkladajte návštevu v prípade, že ste už v minulosti prekonali potraty alebo ste mali rôzne infekcie pohlavných orgánov.
10. Ignorujete svoj zdravotný stav
Je prirodzené, že keď sa snažíte otehotnieť, riešite iba rýchlosť spermií, kvalitu vajíčok a všetko sa točí okolo plodnosti a neplodnosti. Skúste sa však zamerať na svoj celkový zdravotný stav. Schopnosť otehotnieť a oplodniť vo veľkej miere ovplyvňuje fajčenie, obezita či stres, ale za negatívnymi tehotenskými testami môžu byť aj lieky.
Frustrácia z neschopnosti otehotnieť niekedy privádza páry k riešeniam, ktoré nikam nevedú. Nenechajte si tým pokaziť svoj vzťah a držte pri sebe – ste v tom predsa spolu. Niekedy však škodí aj prílišné snaženie sa, a tak ako pri väčšine vecí, aj tu si treba nájsť zlatú strednú cestu.