Centrum asistovanej reprodukcie, umelé oplodnenie, alebo „iba“ ďalších pár mesiacov čakania a nakoniec to vyjde? A čo, ak máme neriešiteľný problém?
Hlavne pokoj a rozvahu
Zhlboka sa nadýchnite a spíšte si tieto dôležité body:
- Váš vek,
- vek partnera,
- počet detí, ktoré máte (spolu alebo s iným partnerom),
- ako dlho sa o dieťa snažíte,
- aký je váš cyklus (dĺžka, pravidelnosť),
- prekonané závažné ochorenie vás oboch (najmä také, ktoré môžu mať vplyv na plodnosť),
- lieky, ktoré dlhodobo užívate (vy aj partner),
- životný štýl (váha, stres, práca, fajčenie, alkohol, drogy).
Na všetky tieto body si napíšete odpovede, sú to základné otázky, ktoré vám naznačia, či je čas riešiť problém s vaším gynekológom, prípadne zájsť rovno do centra asistovanej reprodukcie.
Pokiaľ sa o dieťatko snažíte vyše roka (samozrejme bez použitia akejkoľvek antikoncepcie), je naozaj čas riešiť to s lekárom. A vôbec neváhajte, ak máte po tridsiatke, či nebodaj tridsaťpäťke.
Čas ubrať plyn
Ak nie ste v rizikovej skupine z hľadiska dĺžky snaženia sa, veku, ani zdravotných faktorov, je čas ubrať plyn.
Možno ste sa do toho celého vrhli príliš zhurta a vaša psychika dokáže prijať iba pozitívny výsledok. Ste každý mesiac napnutá ako struna a keď menštruácia predsa len príde, od pocitu smútku i hnevu zároveň idete vykypieť. Áno, je čas prestať sa tým neprestajne zaoberať.
Je jasné, že toto nepočujete prvýkrát, veľa dobre mienených, ale aj ďalších nevyžiadaných rád z okolia, znelo podobne – príliš sa tým zaoberáš, neupínaj sa tak na to, nemysli na to a uvidíš, že sa to podarí...
Najlepšie na tom je, že ono to tak naozaj často funguje. Príbehy o tom, ako sa po dlhodobom snažení žena rozhodla pre veľkú zmenu – práce, nejaký projekt, sťahovanie, pobyt v zahraničí, sú často reálne. Myseľ jej zamestnali celkom iné veci a bum! „Z ničoho nič“ to vyšlo.
Všetko, čo máte rada
Nemusíte práve meniť zamestnanie, skúste sa ale zamyslieť, čo okrem túžby po dieťati by mohlo zamestnať vašu myseľ. Čo rada robíte, ale už mesiace ste sa k tomu nedostali?
Máte? A čo tak pustiť sa do toho? S takou chuťou a radosťou ako kedysi? Dobre, dobre, vieme, že až také ľahké to nebude.
Ale pomaly, po krôčikoch, to úplne stačí. A pridať k tomu ešte nejakú drobnosť. Tiež takú, z ktorej máte radosť, napĺňa vás a robíte ju dobre. Šport, manuálna práca, učenie sa... čokoľvek.
Fertility koučing
Nájsť samu seba v spleti zmätočných pocitov, v ktorej sa čoraz viac strácate, by vám mohla pomôcť terapia. Najmä, ak máte pocit, že strácate samu seba, dôveru v seba, dobrý pocit zo seba samej.
Samozrejme, môžete pokojne zájsť za psychológom, terapeutom, ale vedeli ste, že už existuje aj profesia fertility koučka?
Fertility koučka nedokáže zaručiť, že otehotniete, ale môže vám pomôcť dostať sa z toho bludiska nepríjemných pocitov, vysporiadať sa so strachom a všetkými nahromadenými emóciami. A to môže byť rovnako dôležité ako výsledky spermiogramu a hodnoty vašej ovariálnej rezervy.