Rizikové prostredie
Existujú povolania, ktoré sú pre plodnosť ženy ale aj všeobecne pre ľudské zdravie, rizikovejšie ako iné.
Ťažká fyzická práca alebo toxické prostredie, prípadne práca s rizikovým materiálom môžu byť potenciálne faktorom ovplyvňujúcim plodnosť a môžu predĺžiť čas potrebný na otehotnenie.
Sú to najmä povolania vyžadujúce si prácu za pásom, prenášanie ťažších bremien, práca s chemikáliami, rôzne laboratórne pracoviská pracujúce s biologickým materiálom či pracoviská s rizikovými prístrojmi (napr. röntgenologické).
Štúdie dokázali nižšiu ovariálnu rezervu (zásobu vajíčok) v telách fyzicky pracujúcich žien často prenášajúcich ťažké bremená.
Podobne riziková sa ukázala byť aj práca na zmeny, kedy dochádza k narušeniu vnútorného biorytmu ženského organizmu. Najmä nočné zmeny sú pre ženský organizmus veľmi náročné.
Riziková je ale aj práca letušiek, kvôli časových zmenám a stresu. Stres zohráva veľkú rolu aj v prípadne vrcholových manažérok, športovkýň či novinárok.
Pokojná práca za počítačom však tiež nemusí byť výhodou. Dlhodobý sedavý spôsob zamestnania môže byť pre ženu snažiacu sa otehotnieť rovnako rizikový, ako fyzicky namáhavá profesia.
Pracovný stres a faktory životného prostredia
Nežiadúce účinky stresu na plodnosť sa zvyčajne prejavia v rôznych biologických procesoch v tele ženy (samozrejme aj muža).
Pôsobia najmä na hormonálnej úrovni procesov súvisiacich s ovulačným a menštruačným cyklom ženy.
Potenciálnym nepriateľom otehotnenia je aj vplyv znečisteného životného prostredia.
Pravidelné vystavovanie sa toxínom používaným napríklad v tlačiarenskom priemysle alebo v oblasti výroby, či použitie čistiacich prostriedkov (nielen na priemyselnej úrovni, ale aj v domácej spotrebe), sa podľa posledných štúdií ukazuje ako kľúčové pre mužskú a ženskú plodnosť.
Podobné výsledky vyplývajú aj zo štúdií z oblasti poľnohospodárskej výroby a používania pesticídov.