Vnímať svoj dych
Dych nám dokáže pomôcť udržať rovnováhu pri náročnom pohybe tela, dokáže obrátiť pozornosť na naše vnútorné prežívanie. Pri zmenách v tempe dýchania, pri hlbokom dýchaní so zvukom, či zámernom obracaní našej pozornosti na dýchanie, sa aktivizujú rôzne časti mozgu.
Práve tieto poznatky sa využívajú v rôznych typoch terapií (pri liečení tráum či behaviorálnej terapii zameriavajúcej sa na špecifické prejavy správania sa) a pri rozmanitých typoch spirituálnych „cvičení“ – napr. v joge.
Kontrolovaný dych prepája mozgové centrá
Efekt, aký má kontrola dýchania, narábanie s dĺžkou nádychu, výdychu, upriamenie pozornosti na dýchanie človeka, skúmali aj experti z oblasti neurovedy. Unikátnym a špecifickým spôsobom skúmali reakcie mozgu pacientov s epilepsiou – elektródy mali implantované priamo do mozgu.
Zistili, že pri spôsoboch kontrolovaného dýchania, kedy je dych voľný, ale zároveň vedomý a kontrolovaný, dochádza k prepájaniu synchronizácii jednotlivých mozgových centier. Vďaka tomu vzniká priestor pre získanie lepšej kontroly nad emóciami, schopnosť sústrediť sa a upokojenie sa.
Rozdiel bol zistený na základe porovnania mozgovej aktivity pacientov dýchajúcich normálne a následnom vyzvaní tých istých pacientov, aby sa zamerali na svoj dych, dýchali hlbšie a počítali nádychy.
Len čo sa zmenilo ich dýchanie, zmenila sa aj aktivita mozgu. Kontrolované dýchanie aktivovalo rozličné časti mozgu, pričom sa v niektorých prekrývali s tými, ktoré aktivovali automatické (bežné) dýchanie pacientov.
Dychové cvičenie
Tieto zistenia potvrdzujú staré známe, v súčasnosti často „znovuobjavené“ tvrdenie, že pri strese, psychickej aj fyzickej záťaži, vysokých nárokoch na sústredenie sa, hneve, či iných náročných emóciách, pomôže zhlboka sa nadýchnuť a upriamiť svoju pozornosť na dýchanie. Dychové cvičenia dokážu pomôcť sústrediť sa mysli na vnútorné prežívanie, ovládnuť pretlak emócií a hlbšie narábať s pozornosťou a schopnosťou sústredenia.
Príspevok odstránený, autor už nie je registrovaným používateľom.