Pripravte sa na tehotenský test
Skôr než zistíte, že ste tehotná, a kým navštívite svojho lekára, aby vám to potvrdil, nezabúdajte na to, aby ste sa stravovali dobre a kvalitne, dodržiavajte pitný režim a starajte sa o seba najlepšie, ako viete. Aj keď niektoré domáce tehotenské testy dokážu určiť, či ste, alebo nie ste tehotná veľmi rýchlo, už na desiaty deň po ovulácii, presnejší výsledok dosiahnete, ak počkáte na deň, kedy by ste mali dostať menštruáciu.
Ako zistíme tehotenstvo
To, či ste tehotná, sa zisťuje prítomnosťou hormónu hCG z moču alebo z krvi (prítomnosť tohto hormónu zvyčajne znamená, že ste tehotná). Testovanie z moču si môžete urobiť doma pomocou testu, ktorý sa dá kúpiť bežne v lekárni, alebo pomocou laboratórneho testu.
Krvné testy už určia i presnú hodnotu hCG hormónu a fungujú na princípe určenia aj malého množstva tohto hormónu (5 mIU/ml). Výška hCG sa sleduje i neskôr, v druhom trimestri, pri triple teste, kedy sa zameriava na niektoré chromozómové chyby.
Podľa hladiny hCG hormónu počas tehotenstva (ak je jeho hladina vyššia alebo nižšia, ako by mala byť) sa dá diagnostikovať dobré, alebo nedostatočne sa vyvíjajúce tehotenstvo.
Zaujímavosťou je, že pri mierne zvýšenej hladine hCG býva tehotenstvo s dievčatkom a pri mierne zníženej hladine hCG to býva chlapček.
Domáce tehotenské testy
Domáce tehotenské testy fungujú na princípe prítomnosti hormónu hCG (ľudský chorionic gonadotropin) v moči ženy. Úroveň tohto hormónu, ktorý najprv produkuje hneď po počatí vyvíjajúce sa embryo, a potom placenta, sa zvyšuje v skorom štádiu tehotenstva.
Tehotenské testy a tyčinky, zamerané na skoré určenie tehotenstva, môžu byť citlivejšie na určenie aj menšieho množstva hormónu hCG v moči skôr.
Odporúča sa robiť test z prvého ranného moču, kedy by mala byť hladina hCG hormónu najvyššia. Tá stúpa s každým ďalším dňom raného tehotenstva.
Kedy skúšať
Ak budete skúšať testy príliš skoro, výsledok vás nemusí potešiť a ukáže vám, že nie ste tehotná, i keď v skutočnosti byť tehotná môžete, len ešte nemáte potrebné hladiny hormónu hCG. Pri skúšaní testu neskôr, o niekoľko dní po vynechaní menštruácie, už bude výsledok pozitívny, presne taký, aký ste očakávali.
V rannom štádiu tehotenstva sa niekedy stáva, že embryo sa nezahniezdi úspešne a dôjde k jeho zániku. Aj keď vám test ukáže, že ste tehotná, stáva sa, že samovoľne potratíte a u lekára môže byť potom výsledok negatívny.
Ak je tehotenský test negatívny
Ak sa vám to nepodarilo tento mesiac, neprepadajte panike a smútku z neúspechu. Väčšine párov sa to nepodarí na prvýkrát. Viac než polovici sa to podarí po šiestich mesiacoch a okolo 85 percent párov otehotnie až po roku skúšania.
Možno ste zanedbali len nejakú drobnosť, ktorá ale zaváži pri konečnom úspechu.
Vyvarujte sa napríklad používaniu lubrikačného gélu, ktorý spomaľuje pohyblivosť spermií.
Myslite na to, že mužské spermie majú rady chladnejšie obdobia, ako sú zima a jar.
Nezabúdajte na životosprávu, na to, či nemáte nadváhu alebo, naopak, či nevážite príliš málo. Či sa stravujete zdravo.
A pri pokusoch o potomka stále užívajte zvýšené množstvo kyseliny listovej a vitamínu D. Odporúča sa siahnuť i po vitamíne C, E, A, včelej materskej kašičke a omega-3 mastných kyselinách.
Pri neúspechu v plodení ste si mohli pravdepodobne prepočítať vaše plodné dni, takže spermie vášho partnera nemali možno vôbec šancu oplodniť vajíčko. Zvážte, či nesiahnete po ovulačných testoch na každý deň cyklu a pripravte sa fyzicky i mentálne na ďalšie skúšanie už budúci mesiac.