Kedy je vhodný KET?
Na zmrazenie vyberajú embryológovia najkvalitnejšie embryá z kultivácie.
Dôvody zmrazenia embryí môžu byť rôzne – zvyčajne sa mrazia pri vyššom počte oplodnených oocytov (vajíčok), ktoré sa v následnej kultivácii dobre vyvíjajú.
Partneri ich potom môžu použiť pri ďalšom cykle umelého oplodnenia, ak sa preň rozhodnú.
KET sa využíva aj pri silnom ovariálnom hyperstimulačnom syndróme (OHSS), kedy dôjde k prerušeniu cyklu asistovanej reprodukcie a odloženiu embryonálneho transferu.
Žene sa vkladajú pri jednom cykle IVF s ohľadom na zdravotné riziká maximálne dve embryá a ostatné sa zmrazia pre nasledujúce cykly, prípadne pre možnosť ich darovania.
Kvalita podmienkou úspechu
Úspešnosť rozmrazenia embryí je približne 50 percent a úspešnosť otehotnenia po kryoembryotransfere býva zhruba 40 – 50 percent. Podľa niektorých štúdií sa však trend úspešnosti otehotnenia po KET v ostatných rokoch zvyšuje.
Súvisí to najmä so zdokonaľovaním metód mrazenia embryí. Kým v minulosti sa používal pomalý proces mrazenia, v súčasnosti sa využíva najmä metóda vitrifikácie, teda náhleho zmrazenia embrya.
Výskumy naznačujú, že samotný fakt, že sa pri procese asistovanej reprodukcie použijú zmrazené embryá, nemá výrazný vplyv na zníženie úspešnosti umelého oplodnenia. Najdôležitejšou sa ukazuje samotná kvalita kultivovaných embryí.
Proces umelého oplodnenia pri KET
Transfer rozmrazených embryí sa môže vykonať v prirodzenom cykle ženy, kedy len kontroluje rast výstelky maternice. Vykonáva sa aj v hormonálne stimulovanom cykle, kde sa na rast výstelky užíva estrogén.
Akonáhle dosiahne dostatočnú výšku, estrogén vystrieda progesterón a embryá sú rozmrazené a očistené od konzervačných roztokov. Ich ďalší vývoj sa sleduje ešte asi 2 – 3 dni a použiteľnosť závisí od spôsobu ich zmrazenia, ich kvality pri zmrazení, či veku ženy.
Následne sa vhodné embryo, alebo embryá transferujú do maternice a žena ďalej užíva hormonálnu liečbu až do tehotenského testu. V prípade, že je negatívny, liečba sa vysadí a žena dostane menštruáciu.
Darovanie zmrazených embryí
Slovenská legislatíva umožňuje aj darcovské programy v rámci ktorých môžu jednotlivci či páry darovať vajíčka, spermie alebo embryá.
Darovanie embryí je podmienené vekom ženy darcovského páru od 18 do 34 rokov, zdravotným stavom páru (musí byť bez závažných vrodených aj psychických ochorení, testujú sa geneticky, infekčných a pohlavne prenosných chorôb) a musia mať dosiahnuté minimálne stredoškolské vzdelanie.
Darcami embryí sa môžu stať aj páry, ktoré absolvovali umelé oplodnenie.
Zdroje:
Frozen embryo transfer success. IVF 1 [online]. [cit. 2017-06-15]. Dostupné z: http://www.ivf1.com/frozen-embryo-transfer-success/