Stravovanie
Znie to naozaj otrepane, ale platí, že zlatá je naozaj stredná cesta. Podľa výskumov sa čas potrebný na otehotnenie u žien s nadváhou s indexom BMI>35 zvyšuje dvojnásobne. Ešte viac, dokonca štvornásobne, sa predlžuje čas potrebný na otehotnenie u žien s podváhou, keď je index BMI<19.
Iba málo je však dôkazov podporujúcich tvrdenie, že rôzne stravovacie štýly ako vegetariánstvo, nízkotučné diéty, potravinové a prírodné výživové doplnky, antioxidanty a podobne, dokážu ovplyvniť, prípadne zvýšiť šance ženy na otehotnenie.
Odporúča sa však zvážiť užívanie kyseliny listovej v dávke 400 mcg denne, ako prevenciu genetických poškodení plodu.
Cigarety a alkohol
Na rozdiel od potravinových doplnkov, pri fajčení niet najmenších pochýb o ich účinkoch na plodnosť ženy.
Veľa výskumov na obrovských vzorkách fajčiacich žien i nefajčiarok potvrdilo fatálny vplyv fajčenia na biologické procesy v tele ženy súvisiace s otehotnením (napríklad kvalita folikulov) aj veľké riziká potratov či predčasných pôrodov.
S pitím alkoholu to podľa vedcov až také jednoznačné nie je. Kým na jednej strane mnohé štúdie potvrdili jeho neblahý vplyv na plodnosť ženy, iné naznačili, že alkohol môže plodnosť zvýšiť. Platí to ale iba pri vypití max. dvoch alkoholických nápojov za deň.
Všeobecne sa riziko problémov s počatím pri fajčení aj pití alkoholu (viac ako dvoch nápojov za deň) zvyšuje až o 60 percent.
A čo kofeín?
Podľa výskumov má devastačný účinok na plodnosť vypitie viac ako 5 šálok kávy denne, čo predstavuje asi 500 mg kofeínu.
Podobný vplyv má kofeín aj v tehotenstve, ale opäť vo vyšších množstvách. Výskumy, ktoré sa robili na vzorke viac ako 1200 tehotných žien, ukázali, že rozdiely medzi skupinou pijúcou tri šálky bezkofeínovej kávy denne a skupinou pijúcou tri šálky kávy s kofeínom denne, boli minimálne.
Skúmali sa gestačný vek novorodenca, rozdiely vo váhe a veľkosti či rôzne vývojové poruchy.
Vypitie 1 – 2 šálok kávy denne nemá žiadny výrazný vplyv, či už na schopnosť ženy otehotnieť, alebo vynosiť dieťa.