Polycystické vaječníky
Ženy trpiace syndrómom PCO (polycystických ovárií) zažijú zvyčajne oneskorený nástup puberty, majú nepravidelné menštruačné cykly, zvýšené ochlpenie tela a častý výskyt tekutinou naplnených folikulov na vaječníkoch. V dôsledku týchto symptómov môžu mať aj problémy s otehotnením.
Výskumy pred pár rokmi dokázali, že deti trpiace poruchami autistického spektra, majú ešte pred narodením vyššie hladiny sexuálnych hormónov ako iné deti.
Medzi tieto hormóny patrí aj testosterón, ktorý ovplyvňuje vývoj tela aj mozgu týchto bábätiek a je veľmi pravdepodobne zodpovedný za následný rozvoj ochorení autistického spektra. Môže byť rovnako vysvetlením toho, prečo sa autizmus častejšie vyskytuje u chlapcov, ako u dievčat.
Testosterón v hlavnej úlohe
Zároveň výskumníkov zaujímalo, ako sa testosterón do krvi nenarodených detí dostáva – jedným z vysvetlení je, pochopiteľne, telo ich matky.
Ak má matka nadbytok testosterónu, ako je to v prípade žien s PCOS, hormón sa prostredníctvom placenty dostáva do tela vyvíjajúceho sa plodu a výrazne ovplyvňuje rozvoj jeho mozgu.
Experti preto analyzovali anonymné údaje od vyše 8 500 žien s PCOS a ich prvorodených detí s dátami vyše 41 tisíc žien bez syndrómu polycystických vaječníkov.
Do úvahy pri hodnotení brali aj prípadne duševné ťažkosti matiek či zdravotné problémy v tehotenstve. Ukázalo sa, že ženy s PCOS mali o 2,3 % vyššiu pravdepodobnosť porodiť dieťa s autizmom. U žien bez PCOS bola pravdepodobnosť 1,7 %.
Podľa výskumníkov ide síce stále o veľmi nízke čísla pravdepodobnosti, no ich zistenie môže byť ďalším kľúčom k odhaleniu a pochopeniu jedného z množstva faktorov ovplyvňujúcich vznik autizmu.
Potvrdili to aj ich ďalšie štúdie, ktoré naznačili, že ženy trpiace autizmom, mali častejšie syndróm PCO a ženy so syndrómom PCO zároveň častejšie trpeli niektorou z porúch autistického spektra.