Mužský faktor na muške
Výsledky niektorých výskumov už dokázali možnú súvislosť medzi vekom partnera a schopnosťou páru prirodzene otehotnieť.
Čoraz viac sa hovorí aj o klesajúcej mužskej plodnosti, kde takisto zohráva úlohu aj vyšší vek potenciálnych otcov. Vek totiž ovplyvňuje genetické zdravie spermií a ich zárodočných buniek.
Najnovšia štúdia dokázala, že existuje spojitosť medzi živonarodenými deťmi a vekom ich otca. Zamerala sa na skúmanie 19 tisícov cyklov IVF u takmer 8 tisíc párov v americkom Bostone.
Ženy boli rozdelené do niekoľkých vekových skupín – pod 30 rokov, od 30 do 35 rokov, od 35 do 40 rokov a 40 až 42 rokov. Mužov výskumníci zatriedili do rovnakých skupín, so skupinou navyše – nad 42 rokov.
Ako experti predpokladali, najnižší počet živonarodených detí dosahovala skupina žien medzi 40 – 42 rokmi (v rámci 6 cyklov umelého oplodnenia) a v tejto skupine nehral rolu mužský faktor. Pri ostatných skúmaných vekových skupinách však bol mužský vek výrazným faktorom ovplyvňujúcim pôrod živého dieťaťa.
Mladší partner výhodou
U párov, kde mala žena pod 30 rokov a muž medzi 40 – 42 rokov, bola pravdepodobnosť úspešného pôrodu živého novorodenca 46 %, na rozdiel od skupiny, v ktorej mali mužskí partneri 30 – 35 rokov, kde bola pravdepodobnosť až 73 %.
U skupiny žien medzi 35 – 40 rokov s mladšími mužskými partnermi bolo percento rovnako vyššie v porovnaní s rovnakou skupinou s partnermi vo vyššom veku.
Odborníci sa zhodujú v tom, že pre ženy vo vyšších vekových kategóriách predstavujú pre úspešné donosenie a pôrod živého dieťaťa mladší partneri (menej ako 30 rokov) nespornú výhodu.
Na druhej strane, za vyššie riziko považujú kategóriu žien so staršími partnermi, kde po absolvovaní umelého oplodnenia klesá pravdepodobnosť úspešného pôrodu živonarodeného dieťaťa.
Pri prirodzenom otehotnení predstavuje podľa špecialistov starší partner nižšiu pravdepodobnosť otehotnenia, dlhší čas potrebný na otehotnenie, ale aj vyššie riziko potratu.