Málo zinku, malé vajíčka
Vajíčka sa vyvíjajú vo vaječníkoch, ktoré obsahujú tisíce štruktúr nazývaných folikuly. Každá žena sa rodí s približne dvomi miliónmi folikulov, ktoré obsahujú oocyty a okolité bunky, ktoré ich pomáhajú vyživovať. Od puberty sú tieto oocyty pripravené každý mesiac dozrievať, ovulovať a byť oplodnené.
Na to, aby oocyty mohli správne dozrievať, vplýva množstvo faktorov. Jedným z nich je výživa. Odborníci majú stále viac dôkazov o tom, že niektoré stopové prvky a najmä zinok, hrajú kľúčovú rolu pri správnom vývoji ženských pohlavných buniek.
Donedávna sa skúmali najmä už dozreté, resp. „narastené“ folikuly a zistilo sa, že tie, ktoré nie sú schopné ovulovať, vykazujú kriticky nízku hladinu zinku. Jeho zásoby sa však vo folikuloch budujú už od prvotných štádií rastu folikulov.
Experti pri skúmaní prvotných rastových štádií folikulov prišli na to, že ak im chýba zinok, vyvíjajú sa v nich menšie vajíčka.
Ale problémy s vývojom pri nedostatku mali aj okolité somatické bunky nachádzajúce sa vo folikuloch (pomáhajú pri výžive samotných oocytov). Zároveň bola významne narušená schopnosť oocytov rozdeliť sa (proces meiózy), ktorý je nevyhnutný v procese oplodnenia.
Nedostatok zinku vo výžive
Zinok sa ukázal byť kľúčovým od počiatku vývoja ľudských reprodukčných buniek – od raných štádií oocytov, pri procese oplodnenia až po embryonálny vývoj po oplodnení vajíčka.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 17 % svetovej populácie sveta trpí nedostatkom zinku vo výžive a ďalšiu veľkú skupinu populácie tvoria ľudia s nižšou hladinou zinku v ich strave, ako je odporúčané.
Ohrozenými skupinami trpiacimi nedostatkom zinku sú aj ľudia so syndrómom dráždivého čreva, Crohnovou chorobou, ďalšími ochoreniami zažívacieho ústrojenstva, chorobami pečene, s rôznymi poruchami príjmu potravy ale aj vegetariáni a vegáni.