Zvyčajne sa žena o svojej krátkej luteálnej fáze dozvie až pri problémoch s otehotnením. Ide o druhú časť menštruačného cyklu, od ovulácie po nasledujúcu menštruáciu, keď sa vajíčko uvoľnilo z vaječníka a začalo svoju púť.
Trvá približne dva týždne a v tomto období produkuje ženské telo progesterón. Počas tejto fázy spôsobuje progesterón produkovaný v žltom teliesku (corpus luteum) prípravu sliznice maternice nevyhnutnú pre uhniezdenie embrya. Zároveň sa výstelka maternice stáva hrubšou – pripravuje sa na tehotenstvo.
Fungovanie menštruačného cyklu ženy ovplyvňuje jej schopnosť otehotnieť. Všetky procesy, ktoré v ňom prebiehajú, sú vzájomne späté a nadväzujú na seba.
Príznaky krátkej luteálnej fázy:
- spontánne potraty,
- špinenie medzi cyklami,
- krátke menštruačné cykly,
- neschopnosť otehotnieť.
Pri nedostatočnom množstve vyprodukovaného progesterónu počas krátkej luteálnej fázy dochádza k nedostatočnému zhrubnutiu výstelky maternice, ktorá je potrebná na zachytenie a implantáciu oplodneného vajíčka.
Môže dôjsť k spontánnemu potratu, keď sa vajíčko v maternici nedokáže udržať, alebo sa výstelka začne odlučovať skôr, ako sa oplodnené vajíčko dokáže na nej zachytiť a začína sa nový menštruačný cyklus.
Krátka luteálna fáza môže postihnúť ktorúkoľvek ženu, ale existujú riziká, ktoré jej vznik môžu významne ovplyvniť.
Rizikové faktory pre krátku luteálnu fázu:
- obezita,
- anorexia,
- PCOS (syndróm polycystických vaječníkov),
- problémy so štítnou žľazou,
- stres,
- vek,
- nadmerné cvičenie,
- hormonálna nerovnováha,
- endometrióza.
Liečba krátkej luteálnej fázy
Zvyčajne sa dĺžka luteálnej fázy dá ovplyvniť nasadením vhodnej liečby, najmä pokiaľ sa žena snaží otehotnieť. Niekedy stačí upraviť nesprávne návyky súvisiace s nadmerným cvičením a stresom v živote ženy.