Endometrióza
Pri endometrióze dochádza k nadmernému rastu tkaniva maternice, ktoré sa dostáva mimo maternice. Časti tkaniva – endometria sa môžu nachádzať v rôznych oblastiach brušnej dutiny ženy, v pobrušnici, medzi pošvou a konečníkom či na vaječníkoch.
Endometrium sa aj mimo maternice správa rovnako ako v maternici počas menštruačného cyklu. Na jeho začiatku pod vplyvom hormónov rastie a na konci sa odlučuje rovnako ako výstelka maternice. To môže spôsobovať vnútorné krvácanie, zjazvenie tkaniva a silnú bolesť v podbrušku a malej panve.
Liečba endometriózy závisí od jej závažnosti a môže byť medikamentózna, ale aj chirurgická, hoci samotná endometrióza sa vyliečiť nedá, iba upraviť jej stav.
Syndróm zvyškov vaječníkov
Bolesť, ktorá má pôvod v tomto syndróme, postihuje iba ženy, ktorým boli vaječníky a vajíčkovody chirurgicky odstránené.
Ak v panve zostanú zvyšky tkaniva z týchto orgánov, tkanivo môže ďalej stimulovať produkciu hormónov a reagovať na ne. Tento stav môže spôsobiť stálu bolesť, ale aj jej občasné prejavy. Zvyčajne sa prejavuje ako bolesť pri sexe, močení či pohybe čriev.
Liečba syndrómu môže byť podávaním liekov alebo odstránením tkaniva prostredníctvom žiarenia tak, aby sa zabránilo ďalšej produkcii hormónov.
Bolesť iných orgánov
Stav iných orgánov môže niekedy spôsobiť bolesti, ktoré sa môžu prejavovať ako bolesti vaječníkov. Stáva sa to napríklad pri zápale slepého čreva, obličkových kameňoch, mimomaternicovom tehotenstve, zápche, či ranom tehotenstve.
Liečba je závislá od diagnózy, apendicitída (zápal slepého čreva) si zvyčajne vyžaduje chirurgický zákrok, rovnako aj mimomaternicové tehotenstvo.