Zložité procesy nidácie vajíčka
Veľmi zložité procesy v tele ženy, ku ktorým dochádza po oplodnení vajíčka spermiou, sú ovplyvňované množstvom faktorov. Oplodnené vajíčko sa postupne dostane do maternice, kde je pripravené na nidáciu (uhniezdenie).
Najnovšie vedecké štúdie naznačujú, že niektoré hormóny v tele ženy napomáhajú práve procesu správneho uhniezdenia vajíčka v maternici.
Tieto hormóny sú zodpovedné aj za to, že vysielajú každý mesiac v istej časti ženského menštruačného cyklu chemické signály bunkám pripraveným tvoriť výstelku maternice tak, aby bola schopná prijať oplodnené vajíčko.
Vajíčko je, totiž, veľmi citlivé na zmeny práve vo výstelke maternice, aj keď nie je úplne jasné, ako má tá „správna“ výstelka vyzerať.
Úloha hormónu DHEA
Vedci Edinburgskej univerzity skúmali účinky hormónu dehydroepiandrosterón, známeho ako DHEA, na zdravé tkanivo maternice.
Ide o hormón produkovaný nadobličkami, ktorý má množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus a nezastupiteľnú úlohu v mnohých procesoch.
Pri testoch sa zistilo, že hormón svojím pôsobením zdvojnásobuje hladinu bielkovín potrebných práve na správnu implementáciu oplodneného vajíčka do tkaniva maternice.
Zároveň DHEA pomáha zvyšovať produkciu aktívnych androgénov, čo sú mužské hormóny a ovplyvňuje aj celkovú plodnosť ženy, najmä vo vyššom veku.
Podľa expertov je príliš skoro na konkrétne odporúčania liečby prostredníctvom hormónu DHEA pri problémoch s otehotnením a pri potratoch v ranom štádiu tehotenstva.
Napriek tomu však považujú svoj objav za zásadný pre ďalší výskum procesov správneho uhniezdenia oplodnenia vajíčka vo výstelke maternice ženy.