Nádej nielen pre ženy s rakovinou
Možnosť vypestovať oocyty mimo ženského tela je veľkou nádejou napríklad pre ženy po chemoterapii, ktorá môže ich vajíčka nezvratne poškodiť a zapríčiniť tak neplodnosť.
Týka sa to napríklad dievčat pred pubertou, ktorým nemohli byť vajíčka ešte pred chemoterapiou odobraté a zmrazené. Lekári im však mohli odobrať kúsok tkaniva z vaječníkov, ktoré je neskôr transplantované naspäť do ich tela a podnieti produkciu vajíčok.
V niektorých prípadoch to však môže byť riziková operácia, keďže spolu s tkanivom sa do ich tela môžu vrátiť aj rakovinové bunky.
Vajíčka z laboratória
Vedcom sa teraz podarilo dokončiť úplný vývojový cyklus vajíčok v laboratórnych podmienkach. Odobrali desať vzoriek z vaječníkov žien pri pôrode cisárskym rezom a z nich oddelili 87 folikulov, ktoré vložili do výživného roztoku.
Následne vybrali nezrelé vajíčka a bunky z folikulov a ďalej ich kultivovali v špeciálnej membráne s použitím rast podporujúcich bielkovín.
Konečným testom zrelosti nakoniec prešlo iba deväť vajíčok. Tie však boli schopné ďalej sa deliť a zväčšovať počet chromozómov, takže boli pripravené na stretnutie so spermiami v procese oplodnenia.
Ďalšie výskumy na ceste
Ide zatiaľ iba o úplne prvotný úspech v tejto oblasti a pred odborníkmi je ešte veľmi dlhá cesta. Zatiaľ totiž nespravili genetickú analýzu oocytov (vajíčok), ktorá by potvrdila ich zdravie. Obavy vyvoláva aj zrýchlený proces vývoja a dozrievania „umelých“ vajíčok, ktorý v sebe môže niesť veľa skrytých rizík.