Nepodplatiteľná evolúcia: chlpy ako ochrana
Chlpmi nepokrytá, nahá pokožka znamenala pre našich dejinných predrečníkov značnú formu rizika. Viac chladu, vyššia možnosť poranenia, negatívnejšie dopady slnečného žiarenia. Iste, evolučný vývoj a kľukatá civilizácia urobili svoje. Postupne sa tak ideál ženskej, ale aj mužskej pokožky celkom premenil. A potom v tomto svete „chlpov, chĺpkov a chĺpočkov“, nasledovali variácie od výmyslu sveta.
Návrat k prirodzenosti
Ešte nedávno sa hladučké telo chápalo ako nepriestrelný symbol hygieny, moderného životného štýlu a pochopenia telesných potrieb. Dnes to lekári celkom zhusta spochybňujú a hlásia skôr návrat k prirodzenosti. A zdá sa to byť celkom logické. Príklad? Náš vlas alebo chlp vyrastá z cibuľky. Jej súčasťou je pritom aj množstvo nervov, krvných vlásočníc alebo tuku. Navyše sú medzi nimi zastúpené aj kmeňové bunky. Ak sa teda človek zraní na mieste, ktoré mu pokrýva dostatok chlpov, ergo veľa cibuliek, aj kmeňových buniek, bude sa takáto rana hojiť podstatne rýchlejšie.
Odbočenie pre dámsku časť čitateľov. Je to na neuverenie, ale málo obľúbené a pekelne bolestivé odstraňovanie chĺpkov voskom k ničeniu cibuliek nevedie. Ak ale žena staví na účinky lasera, majú všetky prítomné cibuľky, kmeňové bunky ako aj krvné vlásočnice nadobro po chlebe. Takže šance na rýchlejšie hojenie ostanú už len v rovine teórie.
BIO airbag
Lekári zdôvodňujú význam a zmysel ochlpenia racionálne a v súlade s ich profesiou, teda faktami. Napríklad, pod našimi pazuchami sa vďaka jemnému porastu netrie pokožka o seba, čo v letných horúčavách alebo pri telesnej námahe prináša slušný rad výhod. Metaforicky by sa dalo hovoriť o bio airbagu, ktorý vie zabrániť sčervenaniu a podráždeniu kože.
Obdobne je to aj s holením v rozkroku. Pot, omínajúca bielizeň, dlhá chôdza, nepríjemné sedenie. To všetko sú vážne dobré dôvody, aby sme holenie, resp. následné podráždenie týchto citlivých miest zvážili, prízvukuje jednohlasne obec kožných lekárov.
Chĺpky na to majú nos!
No dobre, nie je to na pohľad ktovie ako gustiózne, ale mali by sme údajne zvažovať aj trhanie chlpov z nosa. Dôvody sú totiž dosť nepriestrelné. Ak totiž vytrhneme chĺpok, odstraňujeme s ním aj cibuľku. V sliznici nosa tak ostáva ranka, nezacelené miesto, kde sa ľahko môže usadiť infekcia. Lekári radšej odporúčajú nožnice, ktoré na tento účel ľudia vymysleli a donedávna aj používali.
Vytŕhanie chĺpkov sa prirodzene využíva aj pri obočí alebo riasach. Lenže širšie a udržiavané obočie chráni oko pred prachom a stekajúcim potom z čela. A čo riasy? Paradoxne tu býva problémom skôr ich umelé predlžovanie. Riasy s dĺžkou viac ako je tretina viečka, totiž bývajú príčinou suchého a podráždeného oka.
Feromóny z podpazušia
Pustiť sa do témy ochlpenia v podpazuší zrejme mnohým voňať nebude. Holenie sa pre väčšinu žien zdá byť jediným riešením, a dokonca ho vyznávajú aj mnohí muži. Lenže aj tu sa ukazuje, že nie všetko vonia rovnako. Pohľad odborníkov má celkom odlišné motivácie a východiská, a nie sú práve z rodu banálnych.
U väčšiny cicavcov sú tieto citlivé miesta zdrojom šírenia feromónov. Chĺpky na týchto anatomických priehlbinách tvoria dôležitú súčasť pri neľahkom pátraní po sexuálnom partnerovi. Dá sa logicky predpokladať, že u ľudí sa „podpazušný“ odor bude sotva spájať s akoukoľvek formou ľudských pytačiek. Na druhej strane, snaha popierať, že patríme medzi cicavce, hraničí s pokusom zaradiť nás rovno medzi bytosti anjelské...
A preto, či chceme, alebo nie, s tým snaživým odstraňovaním ochlpenia to nebude také jednoznačné. Tým skôr, že vkus a móda sú nadmieru premenlivé stvorenia, ktoré sa občas rady zahrajú na oveľa dôležitejšie než v skutočnosti sú.
Takže, drahí priatelia! S dobre zakorenenými chĺpkami za šťastnejšiu a zdravšiu budúcnosť nových generácií!
Príspevok odstránený, autor už nie je registrovaným používateľom.
Príspevok odstránený, autor už nie je registrovaným používateľom.