Trend zodpovednosti
Nie, nemá to vyznievať ako popieranie minulého. Dnešná žena si skrátka dokáže tehotenstvo a rodičovstvo podstatne viac naplánovať. Počnúc životosprávou, sociálnym a materiálnym zázemím, ale aj šancou byť pyšnou matkou dievčatka, alebo chlapčeka. Samozrejme, že súčasťou tejto osobnej životnej stratégie neraz býva i predstava konkrétneho dátumu pôrodu.
Našťastie, dnes je aj táto ekvilibristika v zásade možná, aj keď metód žije veľa a každá funguje trochu inak. Napríklad sa dá využiť matematika, genetika, astrológia, veda a, prirodzene, špičková medicína. Konečný dátum silne podmieňuje výživa budúcej matky, záujem o jej zdravie, prenatálna starostlivosť, aktuálne odozvy dieťaťa...
Listovanie v kalendári
Ktovie, ako ženy k tomu dospeli, ale najčastejším mesiacom narodenia detí býva september, dokonca sa tieto dni dajú definovať i presnejšie. Ide o zhruba o dekádu medzi 15. a 25. septembrom. V tesnom závese nájdeme opäť kus leta – august a júl. Faktom tak ostáva, že práve zimný čas je pre ľudské plemeno časom plodivej sily. Celkom logicky ostal „v hanbe“ január, február a prekvapivo i apríl.
Dopady, dôsledky
Racionálny skeptik už pri prvom pohľade naznačí, že je celkom jedno, kedy sa dieťa narodí. A potom nasleduje ono dobre známe – nech je len zdravé. Podľa nedávneho výskumu (1), ktorého výsledky boli publikované v rámci európskej konferencie neurológov v Berlíne, sa však zreteľne ukazuje, že ročné obdobia sú dosť tesne zviazané s konkrétnym typom temperamentu novorodenca.
Podľa dát získaných od 400 respondentov sú tzv. letné deti náladovejšie, vznetlivejšie a viac podliehajú stresu. Naopak, ratolesti so zimným dátumom narodenia oveľa častejšie vykazujú emočnú stabilitu a bývajú menej podráždené. Neurológ nám potvrdí, že zmeny väčšiny nálad majú na svedomí tzv. transmittery, okrem iných sérotonín alebo dopamín.
Slnko, leto, voda, sex
Platí to naprieč civilizáciami a dejinami. Horúce letné mesiace vytáčajú sexuálnu túžbu do vyšších obrátok. V tele muža sa aj vďaka vitamínu D zvyšuje produkcia testosterónu, čo prospieva k vyššej pohyblivosti spermií. Ženy počas leta podvedome cítia, že otehotnieť v tomto čase je výhodné aj z pozície vysokej dostupnosti prírodných vitamínov. Ovocie či zelenina doslova kypia z ponuky trhov alebo obchodov.
Ale pozor, v tomto smere nemá moderný človek patent na rozum! Takéto správanie bolo podľa antropológov stratégiou už pred tisíckami rokov. Priviesť dieťa do zimy, chladu a (v tom čase) aj hladu, znamenalo enormné riziká. Značné sezónne rozdiely a výkyvy v pôrodnosti sú vedecky preukázané aj vo veľkomestách a na vidieku.
Ďalšími prvkami početných modifikácií bývajú tiež kultúrne vzorce v danej oblasti a vzdelanostná úroveň rodičov. Menej pravdepodobné, no reálne zaznamenané, sú i také špecifické fenomény ako napríklad voľné dni a ich spájanie do jednej šnúry, dovolenky alebo tradičné sviatky počas roka.
Štyri ročné obdobia
S primeranou dávkou tolerancie by sme tak každé ročné obdobie mohli spojiť so zdravotnou charakteristikou platnou pre vtedy narodené deti. Povedzme, že náš potomok prišiel na svet v zime. S pribúdajúcimi rokmi bude údajne trpieť sklonmi k obezite, kožnými problémami, civilizačnými chorobami. Na druhej strane mu to bude sakramentsky páliť v škole. Deti jari sa v línii takýchto úvah spájajú s dožitím nižšieho veku, psychickými problémami alebo náklonnosťou k drogám, najmä k alkoholu.
Letný čas zase privádza na svet optimistov, ktorí neskôr stučnejú, majú trápenia s alergiami, ale úspešne unikajú chorobám srdca či rakovine. A čo deti spojené s jeseňou? Opäť starosti s kožou, astmou a nemilé komplikácie s trávením. Plusom takýchto potomkov však býva ich dlhovekosť, čo sa v živote hodí vždy.
Ako to povedal svetom a životom poučený Mark Twain? Kalendár si ľudia vymysleli iba preto, aby vedeli, kedy sa narodili a kedy zo sveta odídu. Inak je takmer zbytočný, lebo život sa na kalendár zásadne nepozerá...