Túžba je najviac
Darcovstvo reprodukčných buniek človeka je u nás upravené legislatívou a sprevádzané štandardom centier asistovanej reprodukcie. Samozrejmosťou je anonymita darcu i príjemcu spojená so širokou škálou lekárskych vyšetrení.
Spermie v pohybe
Katalóg darcov spermií prezrádza krvnú skupinu, vek, výšku, váhu, farbu očí a vlasov. Lekári sa snažia vyjsť páru v ústrety a prispôsobiť profil darcu ženinmu partnerovi. Darca má byť zdravý, vo veku do 35 rokov a mať minimálne maturitu. Čaká ho pohovor, genetická konzultácia a absolvuje krvné infekčné testy. Pochopiteľne, spermiogram musí byť v norme.
Vajíčko je iný oriešok
Darovať vajíčko je o čosi zložitejšie ako darovanie spermií. Darkyňou sa môže stať zdravá žena vo veku od 18 do 33, maximálne 35 rokov, pričom by už mala mať vlastné deti. Fajčenie a alkohol sú považované skôr za prekážku. Žena musí počítať s hormonálnymi injekciami, pravidelnými odbermi krvi, ultrazvukmi, odbermi vajíčok a konzultáciami s lekárom.
Získané vajíčko je oplodnené spermiami partnera príjemkyne. Päť dní strávi v laboratórnych podmienkach, kde sa kultivuje. Podľa rozhodnutia lekára sa môže následne zaviesť do ženinej maternice, prípadne ostane zamrazené v tekutom dusíku.
Embryo – iný level
Darovanie embrya zaraďujeme k metódam asistovanej reprodukcie. Páry, ktoré prešli procesom umelého oplodnenia viac ráz, majú možnosť ďalšie zmrazené embryá poskytnúť iným párom. Pre niektoré dvojice ide často o jedinú šancu, ako sa stať rodičmi.
Budúca matka nesmie prekročiť vek do 47 rokov a musí byť v dobrej kondícii. Kľúčové je, že neplodní sú na strane prijímateľa obaja partneri. V opačnom prípade môže takýto pár využiť iné metódy asistovanej reprodukcie.
Metóda IUI je klasika. Spermie partnera alebo darcu sa v tomto prípade aplikujú vnútromaternicovou insemináciou. Naproti tomu je metóda ISCI postupom, kedy sa v laboratórnych podmienkach pomôže spermii, aby sa jednoduchšie dostala do vajíčka. Napokon metóda IVF, ktorá sa ujala ako oplodnenie v skúmavke.
Dieťa na spotrebný úver
Neplodnosť mladých párov je čoraz častejšia. Centrá asistovanej reprodukcie vedia zázraky, no bez peňazí to nejde. Keďže prvý pokus vyjsť nemusí, reprízu je treba zaplatiť.
Zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku hradia párom len jeden oplodňovací cyklus. V zahraničí až tri. Genetické vyšetrenie stojí asi 800 eur, mimotelové oplodnenie okolo 700 a špeciálna injekcia spermií vyjde na 400 eur.
Dvojica z Trenčína – Martina a Peter – za jeden oplodňovací cyklus zaplatila okolo dvetisíc eur. Uhrádzali aj ďalšie vyšetrenia, lieky a nutné zákroky. Martina potvrdila, že lieky na stimuláciu vaječníkov sú dôležité, ale poisťovne ich v plnej výške nehradia. Našťastie to obom vyšlo a Martina s Petrom sú šťastnými rodičmi.
Podľa údajov zdravotných poisťovní sa vlani zrealizovalo zhruba osem tisíc zákrokov spojených s asistovanou reprodukciou. Vyšiel približne každý trinásty pokus, takže medzi nami behá 600 zdravých detí zo skúmavky. Koľko sa ich narodilo vďaka spotrebnému úveru, už štatistiky neuvádzajú.