O koze a o voze
Ženský pohľad na spor Adama a Evy po ich nútenom odchode do všednej reality je každému z nás dobre známy. Eva sa odvtedy snaží – vlastne takmer denne – svojej mužskej polovici niečo úporne vysvetliť, ale Adam reaguje často povrchne, či dokonca vôbec. Takže príbeh o koze a o voze sa zdá byť večný a bez riešenia. Receptov, ako na to, ako odstrániť „poruchu na trase“, leží na stole nemálo, no ich výsledky bývajú také, ako ich nositelia – rozpačité.
Baby talk?
Vo svete renomovaných odborníkov a psychológov sa už dlhší čas krúti reč okolo málo uplatňovanej metódy komunikácie „žena verzus muž“, ktorá vyrastá z celkom nečakaných koreňov. Podstatou tohoto prístupu by vraj mal byť dobre známy, praktický a väčšinou žien vyskúšaný model – hovoriť s mužom ako s malým dieťaťom.
Ale pozor, nemá ísť o žiadne zdrobneniny, sladké slovíčka alebo náruč citovosti. Reč nasmerovaná k mužovi by mala byť jasná, priama, vecná a vedúca k jadru problému. Pochopiteľne, treba doň zapojiť úsmev, plusovú atmosféru a pozitívne emócie. Že to vyzerá detinsky a nie vieryhodne? Skúsená žena veľmi dobre vie, že v debate s chlapom hrajú úlohu aj tie najmenšie detaily. Občas stačí len štipka irónie alebo slovo precedené cez zuby a s debatou je koniec. Oheň na streche a dusno na pár dní.
Vyber si sám
Správny dialóg s chlapom by mal byť naplnený možnosťou jeho voľby. Raz darmo, mužské plemeno nemá rado, ak má prijímať ultimatívne príkazy od ženy. Láska –neláska, testosterón je sviňa. Vety typu – urobil si to, kedy to už bude, máš to konečne hotové – sú spoľahlivým červeným súknom aj pre býka z arény. Základom každej debaty by teda malo byť niečo, čo nie je síce väčšine žien vlastné, ale treba to proste skúsiť. Jednoducho – šetriť slovami.
Len málo mužov vyznáva košaté opisy problému, ku ktorému sa tak musia prebojúvať celé minúty. Už po niekoľkých „jalových“ a neurčitých vetách sa ich pozornosť vypne a zmysel rozhovoru mizne v nenávratne. Optimálnejšie tak býva využiť nezáväzne vecný tón a problém len žensky jemne naznačiť. Vypláca sa pracovať s faktami a informáciami „z tretieho zdroja“. Napríklad citovať argumenty z webu, poznámku od kamaráta a podobne.
Tiež sa radšej sústrediť na jednu otázku a nespájať dokopy to, čo bolo, s tým, čo ešte len bude. Chlap bytostne neznáša implicitné moralizovanie a žensky exaltované prednášky o zodpovednosti k rodine. Nezabúdajme, že muž má hlboko v génoch zabudovanú ochranu ženy a svojej rodiny. Ak príde k najhoršiemu, dokáže urobiť aj nemožné.
Kocka cukru
Nie, nechceme mužov ponižovať kockou cukru, ale niet na svete „pána tvorstva“, ktorému neurobí dobre malá, ale presne mierená pochvala. Asi to nebude úplne správny príklad, ale muž má túto potrebu zakorenenú od počiatkov civilizácie. Keď v šere dávnoveku vychádzal na lov, bolo všetkým jasné, že od jeho úspechu závisí prežitie rodiny. Po šťastnom návrate s bohatou korisťou očakával zaslúženú pochvalu a obdiv.
Iste, dnes sme inde, no muž tento neškodný rituál očakáva. Ak ho žena pochváli – stačí naozaj málo – chlap sa cíti ako riaditeľ zemegule a život je farebná gombička. Opäť je dobré, ak si žena túto jednoduchú pravdu osvojí. Nie, nepestuje sa tým žiadna gender nerovnosť, partnerská podriadenosť, či nebodaj pokora. Tieto scestné úvahy tu nesmú mať miesto. Snaha preonačiť podstatu oboch pohlaví a vytvárať problémy tam, kde nikdy neboli, býva smutný začiatok ešte smutnejšieho konca.
Odvrátená tvár
Rozumne a citlivo uvažujúca partnerka si drží v zálohe ešte jeden, dosť špecifický, ale takmer univerzálny recept, ako naučiť muža vniesť do vzťahu novú kvalitu komunikácie. S dávkou zveličovania a literárnej licencie by sa dal označiť ako „odhalenie odvrátenej strany Mesiaca“. Ak partnerka pôjde na vec správne, môže odhaliť nepoznanú krajinu partnerovej osobnosti.
Muži veľmi neradi odhaľujú svoje slzy, prehry alebo tiché slabosti. Ak ho poniektorí hodnotia ako mäkkýša a babráka, nebude jednoduché, aby – okrem iného – adekvátne spracovával všetky nároky a požiadavky, ktoré na neho partnerka v bežnom živote kladie.
Empatická a trpezlivá žena však pozná svojho muža najlepšie a dobre vie, ako odhaliť jeho „odvrátenú tvár“. Už tu bola reč o inštitúte pochvaly, ocenení alebo poďakovaní. Keď chlap zistí, že aj rýchlu opravu škrípajúcich dverí partnerka považuje za prejav plnenia mužských úloh a dá mu to jasne najavo, premení sa jeho ego takmer zázračne. Verte dámy, muži nie sú vôbec komplikovaní!