Reči prešli do praxe
Ešte pred takou generáciou – dajaké roky hore-dole – sa vehementne do krvi obhajovala vyššie popísaná predstava, že manželské postele a spálňa sú spojivom aj prejavom fungujúceho, zdravého vzťahu. Dnes to odborníci čoraz viac hádžu za hlavu, čo potvrdzuje i fakt, že takmer každý štvrtý pár nezdieľa počas noci spoločné „manželské letisko“.
Čo je za tým?
Psychológovia potvrdzujú, že spať oddelene prospieva duši aj telu. Partneri sa pod vlastnou perinou môžu mrviť, ako chcú, chrápu si podľa chuti, pričom sa ráno zobudia v hollywood štýle „pink face“. Výskumy taktiež ukázali, že ak strávime noc podľa zavedených manželských regúl, teda s partnerom po boku, budíme sa za noc až šesťkrát. Prirodzene, takýto spánok za veľa nestojí, čo pomerne často vyústi do ranného vrčania, stresu bez príčiny a desivej vidiny, že sa to večer celé bude opakovať.
Mužské obavy
Nemaľujme si ale všetko racionálne, keďže chlapi sú v sexe skôr iracionálni. To s tou nahrnutou krvou totiž stále platí... S otvorením tejto témy im proste napadne hneď to prvé: a čo so sexom? Páni, uvažujme spolu. Ak si v hlave prehráme iks videí nekonečného seriálu Zaspávanie a noc vedľa partnerky, určite medzi nimi bolo nemálo takých, ktoré k sexu nesmerovali ani šťastnou náhodou. Kadejaké tie pravé a lakované migrény, otočený chrbát ako pomsta za hádku pri večeri, umrnčané dieťa hneď za stenou, resty z práce, a to hlboko do noci, ergo, sex mal absenciu a my abstinenčný syndróm.
Ak sa však spolu dohodneme na oddelenom spaní, máme šancu opäť svoju ženu rytiersky dobývať. Nevkĺzne k nám do postele len tak – automaticky – s natáčkami, alebo bez. Iste, platí to aj pre ňu, takže romantika by sa mohla po rokoch vrátiť medzi steny nášho domova a pomôcť obom vyvetrať zatuchnutú rutinu sexuálnych radostí, hmm?
Opäť objaviť spánok
Hlavným zaklínadlom oddeleného spánku oboch partnerov ostáva ale kvalita spánku. Áno, z času na čas sa objavia nekonkrétne chiméry dajakých výskumov o tom, že pár v jednej posteli máva šťastnejší a snáď aj zdravší život, no relevantné dôkazy nám stále chýbajú. Potvrdzujú sa teda zhusta dávno známe myšlienky, že kvalita spánku býva podstatne vyššia, ak si svoje „snové hodiny“ odbijeme osamote.
Apropo, 21. marec je vyhlásený za Svetový deň zdravého spánku. Nedávno dokonca vedci potvrdili súvis medzi kvalitou spánku a pocitom šťastia.
Liek proti opotrebovaniu
Aj keď to vyznie paradoxne a pre niekoho možno absurdne, spávať „každý sám a na svojom“ má skvelú výhodu v tom, že sa môžeme začať vo vzťahu opäť a znovu objavovať. S trochou zveličenia – zavrhnutie manželskej postele sa dá s otvoreným srdcom chápať ako liek proti opotrebovaniu manželstva alebo partnerského spojenia.
Asi si to spomedzi nás pripustí málokto, ale nuda a stres sú slová, ktoré dlhotrvajúce vzťahy často ovplyvňujú, a tak úvahy takéhoto typu nemusia byť celkom „mimo misu“. Naviac, nezanedbateľnou položkou – vyrastajúcou práve z dobrého spánku – sa ukazuje byť aj znížená tendencia k neproduktívnym hádkam a sporom. Jednoducho: človek vyspaný, odpočinutý, nabitý novou energiou, nebude reagovať na malichernosti, tak ako hladný pes – zubami, vrčaním a skákaním do úsmevu.
A bodka za správami
Tí, čo oddelené spanie už praktizujú, zrejme vedia, o čom hovoríme. Pre nás ostatných len mini chuťovka. Milujeme sa, túžime po sebe, no každý večer „to radostné“ nebaví ani knižných hrdinov. V prípade však, že zaspávame pravidelne osve, pomerne rýchlo objavíme, ako úprimne a hlboko sa ešte milujeme a potrebujeme cítiť toho druhého blízko seba.
A pozor, vážené dámy a vážení páni, nemáme na mysli práve len sex a jeho prejavy. Veď už len také to mäkké a veľké objatie alebo zaspávanie v náručí, či na ruke milovanej bytosti, prináša našej duši a telu oveľa viac, ako si dokážeme pripustiť.
Možno vás bude zaujímať aj článok: Tajomstvo šťastného detstva, ktoré môžete ovplyvniť