1. Zásadne naostro
Netreba si nič nahovárať, adopcia je pre dvojicu ľudí nesmierne vážnym krokom, keďže dieťa sa nedá adoptovať „len na skúšku, a potom uvidíme...“ Povedané naostro a jasne. Platí to isté, ako s vlastným dieťaťom, teda adopcia je navždy, so všetkými povinnosťami a právami.
2. On the road
Ak sa pre adopciu rozhodneme, rozhodne treba začať kompetentnými úradmi. Navštíviť by sme mali sociálny odbor v mieste bydliska. Tu nás zorientujú a zapíšu medzi ostatných žiadateľov. Môžeme sa taktiež informovať v rôznych inštitúciách, združeniach alebo akreditovaných subjektoch. Vedieť o celom procese by sme mali čo najviac, aby nás nečakané zvraty cestou nezaskočili, alebo dokonca od nášho presvedčenia neodradili.
3. Podmienky a kroky
V prvom rade by mali byť žiadatelia zdraví, pričom sa v tejto fáze skúma aj vývoj potvrdených medicínskych diagnóz žiadateľov, ktoré môžu v budúcnosti zásadne ovplyvniť vývoj rodiny a životnú dráhu dieťaťa. Slovenský právny systém logicky predpokladá, že budúci rodičia majú čisté registre trestov, sú bezúhonní a spôsobilí na všetky právne úkony.
Z pohľadu veku oboch zúčastnených strán by mal byť vekový rozdiel podobný ako u bežnej rodiny vo vzťahu rodič – dieťa. Novorodencov alebo ešte maličké deti by mali adoptovať žiadatelia do štyridsať rokov.
Nová rodina musí tiež vykazovať dlhodobo primeranú a stabilnú bytovú, materiálnu aj finančnú kondíciu. Zároveň sa skúma, či je predmetné rodinné prostredie, ktoré o adopciu usiluje, dostatočne zrelé, harmonické a vyvážené.
4. a čo slobodní?
V týchto prípadoch sa úradmi a súdmi všeobecne preferuje skôr pestúnska starostlivosť. Pestúnstvo navyše podporuje aj sociálny systém štátu a pomáha tak zabezpečiť všetky potreby dieťaťa. Formou náhradnej starostlivosti sa všeobecne zaoberá oddelenie sociálnych vecí a sociálnoprávnej ochrany, takže prvá cesta by mala viesť vždy práve sem.
Súčasťou žiadosti o zapísanie do zoznamu žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť sú výpisy z registra trestov, správa o zdravotnom stave, doklad o majetku a príjmoch, vyplnený dotazník žiadateľa. Príslušné oddelenie potom vykoná najmenej jednu návštevu v rodine a na mieste si všetky uvedené skutočnosti overí.
Navyše si tento odbor vyžiada i aktuálnu správu z obecného úradu o našom profile a spôsobe života v mieste bydliska. V neposlednom rade bude potrebné absolvovať špeciálnu prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť.
5. Medzi paragrafmi
Prirodzene, že prvými v rade čakateľov bývajú manželia, ale aj manžel rodiča dieťaťa, spĺňajúci všetky podmienky. Podľa zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí pri procese adopcie, prijímajú manželia či jednotlivec opustené dieťa do svojej opatery. Nadobúdajú pritom k nemu rovnaké práva a povinnosti, akoby boli jeho biologickými rodičmi.
Adopcia sa týka len maloletých detí do 18 rokov. Takéto dieťa získava priezvisko nových rodičov a má ich zapísaných aj v rodnom liste. Osvojenie, adopcia dieťaťa je možná vtedy, ak rodičia dajú súhlas k osvojeniu v konaní alebo aj vopred, bez vzťahu k osvojiteľom. Ďalej vtedy, ak počas najmenej šiestich mesiacov rodičia o svoje dieťa neprejavili skutočný záujem, to znamená – neplnili si vyživovaciu povinnosť, nezmenili svoje pomery tak, aby dieťa mohli vychovávať, ani ho nenavštevovali.
Adopcia je vždy v kompetencii súdov. Aby o nej mohlo byť náležite rozhodnuté, musí uplynúť najmenej deväť mesiacov tzv. predosvojiteľskej starostlivosti. V tomto období sa žiadatelia o dieťa starajú v plnom rozsahu a na vlastné náklady. Ak sa po akte adopcie ale objavia vážne dôvody, môže súd adopciu aj zrušiť. Deje sa tak do šiestich mesiacov od právoplatného zverenia dieťaťa.