Regály v potravinách sa takmer otriasali od plaču bábätka v kočíku, ktorý tlačil sympaťák v klobúku. Vôbec si nevšímal náruživý plač dieťaťa a pokojne nakupoval, zaplatil v pokladni a kočík tlačil ďalej. Dieťatku vôbec nevenoval pozornosť, akoby to bola hračka na baterky. No mňa išlo roztrhnúť od hnevu nad nedbalým oteckom. Mala som chuť utekať za tým bábätkom, vziať si ho do náručia a utíšiť ho. Práve totiž čítam knihu Koncept kontinua – hľadanie strateného šťastia pre nás a naše deti.
Autorka Jean Liedloffová sa vydala na niekoľko expedícií medzi juhoamerických indiánov, kde pozorovala šťastných domorodcov. Ich správanie sa tak veľmi líšilo od nášho – civilizovaného, až napokon napísala knihu, v ktorej vysvetľuje, aké je dôležité od prvého momentu zrodenia zabezpečiť dieťatku istotu a zázemie pokoja. Aby z detí vyrástli sebavedomé, samostatné a spokojné dospelé bytosti, potrebujú materinskú lásku a objatie. Autorka jednoznačne zavrhuje metódu nechať dieťa vyplakať sa. Aj praktika nemať na rukách bábätko príliš často, či nenosiť ho v šatke, aby si nezvyklo, je jej cudzia. Na domorodých kmeňoch pozorovala, že deti od narodenia po ukončenie prvého roku sú v šatke na matke. Tá robí s bábätkom úplne všetky činnosti. Má ho vždy pri sebe a dieťa sa vďaka jej pohybom učí byť v prostredí obozretné. Zaujalo ma, že indiánska matka venuje dieťaťu len nevyhnutnú pozornosť – jednoducho, neprestane variť, ale varí s dieťaťom. Ak ho náhodou potrebuje „odložiť“, dá ho do náručia inej osobe. Tak je dieťa vždy v kontakte, má istotu, že nie je opustené.
Keď autorka opisuje náš civilizovaný spôsob výchovy bábätka, je mi takmer do plaču. Vykresľuje, ako sa opustene a plné beznádeje cíti bábätko, ktoré matka nechá v izbe samo. Aké nekreatívne sú kočíky, v ktorých sú deti „uväznené“ a odsúdené pozerať sa len do prázdneho stropu kočíka.
Indiánske deti vôbec neprepínajú nožičkami a ručičkami a takmer nemajú dôvod na plač. Sú spokojné, lebo je pri nich neustále mama, symbol istoty.
Kniha ukazuje aj na dôsledky, ktoré so sebou prináša náš západný civilizovaný prístup k novorodencovi. Pozitívne je, že niektoré chyby sa dajú dodatočne napraviť, prípadne zmierniť – napríklad, ak matka nenosila dieťa v prvých mesiacoch, aj väčšie dieťa si môže tento deficit doplniť, napríklad spánkom v jednej posteli s rodičmi...
Opäť sa mi raz utvrdilo, akú dôležitú rolu my mamy zohrávame v životoch našich detí.
Je starostlivá matka počiatkom a základom šťastného jedinca? Ak plánujete bábätko, či ste v očakávaní, alebo už deti máte – malé, či už dospelé – určite si prečítajte knihu Koncept kontinua!