Svokrin jazyk (Sansevieria)
Už ani názov neznie prívetivo. Sansevieria nie je náročná, vyhovuje jej každé stanovište. Táto rastlina obsahuje alkaloidy a saponíny, ktoré dokážu po požití spôsobiť nepríjemné podráždenie tráviaceho systému. Najčastejšie príznaky otravy sú vracanie, bolesť hlavy a brucha.
Brečtan (Hedera)
Brečtan poznáme ako zeleň, ktorá sa ťahá po plotoch alebo stromoch voľne v prírode. Je však aj obľúbenou izbovou rastlinou. Má všetky časti jedovaté a ich konzumáciou môže dôjsť k otrave. Prejavy otravy sú bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie a hnačka.
Vianočná hviezda (Prýštec najkrajší)
Najmä v predvianočnom období zdobí domácnosti táto rastlina s červeným alebo bielym kvetom. Z odrezaných častí rastliny vyteká tekutina bielej farby podobná mlieku, ktorá spôsobuje otravu.
Amarylis
Táto kvetina sa pýši nádhernými kvetmi, no jej požitie môže spôsobiť až kolaps. Väčšie množstvo pôsobí toxicky na centrálnu nervovú sústavu. Jedovatá je celá rastlina, najmä cibule a plody. V rastline sú alkaloidy, hlavne lykorin. Pri požití malých dávok sa objavuje slinenie, vracanie a hnačka. Pozor na jedovatú žltú mliečnu šťavu.
Dracena
Rovnako ako svokrin jazyk, patrí do čeľade agávovitých, obsahuje alkaloidy a saponíny, ktoré spôsobujú podráždenie tráviaceho traktu. U citlivejších jedincov tak môže jej požitie vyvolať nadmerné slinenie, v krajnej miere až zvracanie. Nepatrí ale k prudko jedovatým rastlinám.
Antúria
Nenáročná izbová rastlina je obľúbená pre atypické kvety. Obsahuje šťaveľan vápenatý a ďalšie látky, ktoré spôsobujú zdravotné problémy, ako sú podráždenie sliznice, vracanie, svrbenie, zápal. Môže spôsobiť aj opuch pier, jazyka, podnebia i hltana, čo vedie k sťaženému prehĺtaniu a ťažkostiam pri dýchaní, až duseniu. Môže sa objaviť aj dávenie, vracanie, hnačka, zápal žalúdka a čriev. Niektoré druhy môžu byť dokonca príčinou zlyhania obličiek.
Narcis
Typická jarná kvetina, ktorá ako jedna z prvých rozžiari záhony, často skrášľuje aj domácnosti. Jej listy a stonky obsahujú alkaloid scilain, kvety a cibule zase alkaloidy tazetin a lykorin. Po požití niektorej časti rastliny hrozí nevoľnosť a hnačka. Vyvolanie vracania, živočíšne uhlie a dostatok tekutín sú však jednoduchou prvou pomocou.
Oleander
Patrí medzi izbové rastliny, ktoré s obľubou pestujeme nielen na terasách, ale aj v bytoch pre ich pekne sfarbené kvety. U týchto rastlín dochádza skôr ku kožnej alergii, ale oleander spôsobuje aj poruchy srdcového rytmu. Pre deti a domácich miláčikov môže byť dokonca smrteľne jedovatý.
Klívia
Hoci je jedovatá celá rastlina, najjedovatejšou časťou z čeľade amarylkovitých je cibuľa. Po požití sa objavujú dychové aj zažívacie ťažkosti, ktoré sú sprevádzané srdcovou arytmiou.
Difenbachia (Dieffenbachia)
Táto izbová rastlina patrí medzi najnebezpečnejšiu zeleň bežne pestovanú v domácnostiach. Môže spôsobiť vážne zdravotné problémy ako napríklad popálenie hrdla a jazyka, vracanie, či opuchy. Opuchom sliznice je nutné zabrániť podávaním kociek ľadu na cmúľanie alebo zmrzliny. Vo vážnych prípadoch spôsobuje požitie tejto rastliny smrť udusením.
Ak máte podozrenie, že dieťa požilo niektorú z uvedených rastlín, neváhajte a urýchlene vyhľadajte lekára.