Je jedno, či je to hračka na rozvoj rozumových schopností, alebo len zbytočnosť na zabíjanie času. Skrátka, má to väčšina, a preto to nesmie chýbať ani nám.
Minulosť populárnych hračiek
Možno si niektorí ešte pamätáte na populárne céčka. Malé plastové farebné polkrúžky v tvare C, ktoré sa dali spolu spájať. Zbierali ich dokonca celé triedy. Alebo stavebnice Merkúr, angličáky, či detskú Tatrovku. Každé obdobie má svoje módne výstrelky, ktoré malo takmer každé dieťa.
Súčasnosť – toto sú najpopulárnejšie zábavky pre deti
1. Fidget spinner
Veľmi populárnou je antistresová hračka fidget spinner. Je založená na jednoduchom princípe točiaceho sa ložiska a ramien. Stred spinneru je pevný, po roztočení sa drží zvyčajne na dvoch alebo jednom prste. Táto hračka bola pôvodne navrhnutá ako pomôcka pre deti s poruchou pozornosti. Aj dnes je to zábava na odbúranie stresu, pre autistické deti, ale i na zamestnanie rúk a pozornosť. Spinnery nájdete v mnohých farebných prevedeniach a v rôznych tvaroch s dvomi, tromi i viacerými ramenami, kruhové, svietiace, trikové, zahnuté i rovné, kovové i plastové. Fenomén tejto doby sa dá kúpiť v hračkárstvach i na internete. Je obľúbený nielen u detí, ale aj u dospelých.
2. Karty Pokémon
Dnes deti obľubujú zbierať karty Pokémon. Sú to kartičky, kde funguje mierne zložitejší systém. Ako tréner pokémonov si každý zbiera a vymieňa svoj balíček kariet. Každý pokémon má na karte svoju energiu, silu, odolnosť, slabosť, cenu ústupu, názov, typ a výdrž pokémona, text s popisom, zberateľské číslo a evolučný vývoj. To všetko zohráva úlohu pri hre a vymieňaní kariet. Môžete si kúpiť už vopred zostavený balíček, alebo si ho zostaviť sám. Existujú karty trénerov, energie a rôzne druhy pokémonov. Niektoré karty majú veľkú cenu a časom ich zberateľská hodnota stúpa.
3. Tablety, počítače, smartfóny
Elektronika je módna záležitosť hlavne u školákov. Vari už nenájdete študenta, ktorý by nemal smartfón alebo aspoň tablet a nehral hry. Od jednoduchých, nenáročných, až po dlhodobé a strategické. (Populárnou je v súčasnosti najmä Minecraft.) Všetko má však svoje pre a proti. Iste, deti si cvičia svoju logiku, pozornosť, ale zároveň strácajú spojenie s okolitým svetom. Preto elektronika áno, ale s mierou.