1. Dnešné mamy sú vzdelanejšie
A nie je to len rozmachom elektronických médií. Jednoducho, cítime potrebu byť múdrejšie, rozhľadenejšie, vzdelanejšie. Chceme vedieť, čo sa deje s nami, naším telom a s našimi deťmi. Snažíme sa ísť do hĺbky a získať čo najviac informácií o spôsobe výchovy, o rôznych technikách a metódach komunikácie medzi nami a deťmi. Zaujímame sa o choroby a ich riziká, prevenciu, možnosti liečby. Knihy, internet, túžba po vedomostiach a vzdelaní je u mám súčasnosti omnoho silnejšia ako v minulosti.
2. Dnešné mamy sú úzkostlivejšie
Viac sa o deti bojíme, menej im dovolíme. A súvisí to s našou snahou a potrebou dať deťom čo najviac. Myslíme si, že ak ich odbremeníme od domácich prác a povinností, budú mať viac času pre seba, svoje potreby a vzdelávanie. Často je však opak pravdou. Deti by sa mali podieľať na fungovaní rodiny a domácich prácach rovnako ako v minulosti. Plniť si povinnosti primerané ich danostiam a veku. Učia sa tak samostatnosti, zodpovednosti, pomoci druhým a sebaovládaniu.
Ako rodičia sa bojíme o nich viac a nechceme, aby si ublížili. Ale ako sa majú naučiť urobiť si praženicu, keď sa bojíme, aby sa nepopálili? Raz si to musia skúsiť a budú hrdí na to, že to dokázali.
3. Dnešné mamy trávia s deťmi viac času
Je to najmä preto, že spoločné chvíle a pocit „byť spolu“ sú čoraz vzácnejšie. Súvisí to s „rýchlosťou“ doby, v ktorej žijeme. Tiež s dlhším pracovným časom stráveným mimo domova, prekonávaním väčšej vzdialenosti pri dochádzaní za prácou.
O to viac si vážime a užívame čas strávený spolu. Túžime po spoločných zážitkoch, malých radostiach, aby sme mali neskôr na čo spomínať.
V minulosti sa žena musela vrátiť do práce už po pol roku. Na veľkú škodu to bol aj častý dôvod ukončenia dojčenia. Našťastie, paradoxne, práve súčasnosť zároveň dáva ženám príležitosť zostať so svojím bábätkom na materskej aj rodičovskej dovolenke aspoň rok, častokrát i plné tri roky. Jednoducho tak dlho, ako sa sama dobrovoľne rozhodne a ako jej to dovolia existenčné možnosti.