Podporte ich
Dajte dieťaťu vedieť, že môže s vami počítať. Že ho podporíte aj v ťažkých chvíľach, že ste tu preň. Pokiaľ jeho správanie nespĺňa vaše predstavy, skúste sa zamyslieť a pouvažovať nad tým, čo od vás potrebuje, ako ho môžete podporiť.
Pokiaľ budete emocionálnu podporu poskytovať vášmu drobcovi pravidelne, pomôžete mu rozvíjať potrebné zručnosti a návyky, ktoré bude využívať celý život – najmä zodpovednosť a zdravú sebadôveru.
Veďte ich k tomu, aby naprávali chyby
Pre celoživotné medziľudské vzťahy je veľmi dôležité, aby dieťa vedelo napraviť vlastné chyby, ktoré spôsobilo. Vedieť sa ospravedlniť, odpustiť druhému, vedieť prísť za druhým človekom a ponúknuť ruku na zmierenie.
Povzbudzujte dieťa k tomu, že pokiaľ spraví chybu, bude (namiesto zbytočného utápania sa v zahanbení) chcieť nabudúce konať lepšie.
Pomáhajte mu zvládať hnev a rozčúlenie. Nikdy mu však neprikazujte a netrestajte ho tým, že musí svoje chyby naprávať. Vysvetľujte a povzbudzujte ho k tomu, aby to chcelo samo. Je to zručnosť, ktorú je potrebné sa naučiť, ale s vašou podporou to istotne zvládne.
Buďte ich koučom
Pokúste sa čo najviac vypätých situácií zvládnuť ako kouč. Nenechajte sa vtiahnuť do pasce silných emócií, hoci to je veľmi ťažké. Niekedy deti veľmi dobre vedia, čo je správne, ale jednoducho to odmietajú spraviť.
Namiesto toho, aby ste sa „dostali do vývrtky“ a ešte viac vyhrotili nepríjemnú situáciu, ponúknite im čo najviac empatie v podobe pochopenia. Nepotláčajte ich emócie, nechajte ich „vybublať“, ale neprilievajte do nich zbytočne vlastné.
Možno budete prekvapení, ako rýchlo sa vyparia. Takto sa deti učia, že emócie sa nepoužívajú v prípade ohrozenia, že je síce úplne v poriadku ich mať a prejavovať, ale rovnako aj zvládať a regulovať.
A toto poznanie vedie následne k lepším rozhodnutiam a schopnosti prebrať zodpovednosť sa svoje správanie.