Rozmaznám svoje dieťa nosením na rukách?
Toto často počúvajú od staršej generácie: „Nevláč ju toľko na rukách, potom nebude chcieť byť sama, bude nesamostatná a rozmaznaná!“
Milí rodičia, toto je jedna z najväčších hlúpostí, akú vám kto môže povedať. Existuje veľa dôkazov o tom, že je to práve naopak.
Čím väčší fyzický kontakt, láskavá pozornosť a reagovanie na uspokojenie svojich potrieb dieťa dostane v prvých aspoň dvoch rokoch života, tým pevnejšia je vzťahová väzba medzi ním a rodičmi (alebo ľuďmi, ktorí sa oň starajú).
Neexistuje teda príliš veľa lásky a už vôbec nie v tom najútlejšom období života dieťaťa. Ak vládzete, noste ho čo najviac, maznajte sa s ním, prihovárajte sa mu. A ak nevládzete, existujú predsa ešte skvelé pomôcky na nosenie – šatky a ergonomické nosiče.
Dojčí sa dostatočne dlho?
Niektoré deti vedia byť prisaté pol hodinu, iné vydržia na prsníku päť minút a hotovo. Ale čas strávený na prsníku naozaj nie je tým správnym ukazovateľom, či je vaše dieťa sýte.
Namiesto toho sa radšej riaďte počtom pocikaných a pokakaných plienok a, samozrejme, konštantným prírastkom jeho hmotnosti.
A tešte sa z toho, že netrávite celé dni iba dojčením, najmä pri frekvencii dojčenia novorodencov a najmenších bábätiek. Boli by to hodiny?
Prečo stále nerozpráva?
Tak ako väčšina vecí, aj vývin reči u dieťatka je veľmi individuálna záležitosť. Nemajte obavy, ak váš ročný drobec ešte „nehovorí“ tak, ako kamarátkin.
Dôležité je, aby ste si všímali signály správneho vývoja reči. Dieťatko by si malo bľabotať, džavotať, ukazovať na veci, prikyvovať alebo naopak krútiť hlavou, prípadne používať znakovú reč (deti si často vymyslia vlastné posunky pre niektoré predmety).
Väčšinou sa jazykové schopnosti naplno rozvinú medzi 18. – 24. mesiacom veku dieťaťa. Dovtedy zachovajte chladnú hlavu a najmä sa s dieťatkom veľa rozprávajte, pýtajte sa ho na veci, vyzývajte ho ku komunikácii a určite mu veľa, veľa čítajte. Uvidíte, ako raz budete na časy, keď iba milo džavotalo, sentimentálne spomínať.