Dôležité je – nestresovať sa. A nestresovať našimi rodičovskými očakávaniami ani deti. Naozaj nie je nikde napísané, že je nejaké obdobie alebo veková hranica, kedy dieťa musí začať vykonávať potreby do nočníka, či používať klasickú toaletu.
Detský mozog dozrieva postupne a úzko to súvisí aj procesmi vylučovania a ochotou vykonávať potreby aj inde, ako do plienok.
Dievčatkám to (väčšinou) ide ľahšie
Rodičia dievčat to možno majú v tejto oblasti azda trochu jednoduchšie (pozor, nie je to ale pravidlo). Dievčatká jednoducho zvyčajne prirodzene rýchlejšie a akoby samy od seba reagujú na podnety v starostlivosti o osobnú hygienu.
Často sa rýchlejšie postavia na vlastné nohy (doslova) a začnú chodiť, a popri tom už obsedia aj na nočníku a vykonajú, čo treba.
Ak to tak nie je, netreba panikáriť. Množstvo detí jednoducho potrebuje oveľa viac času. Nie je nič nezvyčajné, keď pomerne dlhé obdobie (hoc aj vo veku dvoch rokov) už síce cikajú na záchode či do nočníka, ale na veľkú potrebu si vypýtajú plienku. A neraz sa s ňou „zašijú“ na bezpečné miesto tak, aby mali pocit intimity a pokoja.
Trpezlivosť „kako“ prináša
Určite nie je na mieste začať na ne tlačiť a presviedčať ich, že potrebu musia vykonať do nočníka. Ono to raz príde, povzbudzovaním a najmä vašou vlastnou trpezlivosťou možno oveľa skôr, ako si myslíte.
Čo teda robiť, aby ste to spolu s dieťatkom zvládli čo najjednoduchšie? Všímajte si signály, ktoré jeho organizmus vysiela, že by ste sa krôčik po krôčiku mohli pokúsiť spoločne prejsť tento významný vývojový krok.
- Plienka dieťatka zostáva suchá (aspoň z času na čas) viac, ako hodinu či dve.
- Dieťa sa cíti v mokrej alebo pokakanej plienke nepríjemne a dáva to najavo.
- Prejavuje záujem o nočník a je ochotné na ňom chvíľu obsedieť.
- Dokáže si samo vyzliecť oblečenie aj plienku.
- Dáva najavo, že potrebuje vykonať potrebu – buď sa schováva pri vykonávaní potreby do plienky, alebo vie povedať, že potrebuje cikať či kakať.
Prechod z plienky môžete začať skúšať postupne, nenásilne, dieťatko povzbudzovať, ale zase nie príliš preháňať nadšenie.
Vyprázdňovanie je prirodzená vec, okolo ktorej netreba robiť zbytočný cirkus a veríme, že aj váš drobec to pochopí. Napíšte nám, aké sú vaše skúsenosti a či ste zažili aj niečo vtipné pri „odplienkovávaní“ s vaším potomkom.