Nepodceňujte ich schopnosť vnímať
Deti emócie a vzťahy v rodine hlboko ovplyvňujú. Dospelí si to často neuvedomujú, zľahčujú a podceňujú schopnosti detí citlivo vnímať zmeny nálady medzi rodičmi.
Ľahko zabudnú, že možno kedysi oni sami boli svedkami prudkých hádok svojich rodičov, aké mali vtedy pocity, čo všetko pri tom zažívali a ako veľmi ich to ovplyvnilo na celý život.
Často spadnú do úplne totožných scenárov správania sa, aké v detstve u svojich rodičov úprimne nenávideli a frustrovali ich.
Mnohé výskumy dokázali, že už polročné detí reagujú na konflikty medzi rodičmi, vnímajú ich veľmi intenzívne a vyvolávajú zmeny v ich organizme.
Síce nerozumejú slovám a významu konfliktu, ale chápu, že sa niečo nepríjemné deje a počas konfliktu sa im dokonca zvyšuje krvný tlak.
Nepohoda ovplyvňuje vývoj detí
Každodenné nedorozumenia a hádky rodičov spôsobujú, že deti strácajú istotu a pocit bezpečia.
Postupne sa v nich zakoreňuje stále prítomný pocit úzkosti, obáv a neidentifikovateľný strach. Pochopiteľne, toto všetko následne ovplyvňuje ich ďalší vývoj.
Netreba však zabúdať aj na to, že z konfliktných situácií sa dieťa zároveň veľa naučí. Ide však najmä o konštruktívne hádky alebo argumentovanie, ktoré spejú k dohode a vyriešeniu problémov (aspoň pokiaľ je to možné).
Hnev je úplne prirodzenou emóciou, ktorej potláčaním pestujeme v sebe množstvo pasívnej agresivity, a tento spôsob (ne)riešenia vlastných emócií sa prenáša aj na deti.
Negatívny vplyv teda majú najmä hlboké nepriateľské spory medzi rodičmi a celková dusná atmosféra v rodine.
Ktoré témy je ale lepšie pred deťmi vôbec nepreberať?
- Obavy o dieťa – dieťa naozaj nepotrebuje počuť, že sa obávate, ako zvládne nástup do škôlky či školy, či niektoré z jeho problémov (napríklad, že má problémy s písaním, čítaním, alebo komunikáciou s deťmi).
- Peniaze – znepokojujúce informácie o finančnej situácii rodiny si nechajte tiež na partnerskú debatu medzi vami, bez prítomnosti dieťaťa. Môžete mu vysvetliť, že teraz sa budete musieť ako rodina uskromniť, ale deti nemusia vedieť podrobnosti a pociťovať existenčnú neistotu a strach.
- Sex – intímne partnerské problémy sa detí vôbec netýkajú.
- Nezhody vo výchove – rodičia by mali mať ujasnený a jednotný spôsob prístupu k svojim deťom a ich výchove. Pochopiteľne, k nedorozumeniam a nezhodám ohľadne týchto tém medzi partnermi dochádza často. Riešiť ich je však lepšie bez detí.
- Neistota a „čoby bolo, keby...“ – pocit bezpečia a istoty je pre spokojné a vyrovnané detstvo úplne základný. Deti môžu ťažšie znášať akékoľvek väčšie zmeny v rodinnom živote. Na takéto zmeny ich pripravujte až po tom, ako sa s partnerom rozhodnete zmenu spraviť (napríklad sťahovanie a podobne).