Koľko času by malo dieťa stráviť pri domácich úlohách
V prvých ročníkoch to je možno jedna úloha na deň, čo môže trvať len malú chvíľku, niekedy je úloh i menej, jedna alebo dve do týždňa. No neskôr povinností pribúda.
Podstatné je dieťa povzbudzovať, správne motivovať a vysvetliť mu podstatu a zmysel domácej prípravy. Časovo by úlohy pri malých deťoch mali trvať pár minút, vo vyšších ročníkoch aj hodinu a viac, v závislosti od druhu prebratého učiva a objemu látky, ktorú je potrebné si na vyučovanie naštudovať.
6 bodov na to, ako zvládať domáce úlohy s ľahkosťou a bez stresu:
1. Zlatým pravidlom podľa našich skúseností je, že domáce úlohy je dobré urobiť čo najskôr, najlepšie po krátkej oddychovej prestávke, keď príde dieťa zo školy, kedy má ešte dostatok energie a sily na zvládnutie zadaní.
2. Ak má školák úloh viacej, rozdeľte si ich na viac menších úsekov, medzi ktorými si oddýchne, zahrá sa alebo si zašportuje, vybehne von (na učenie potrebujeme hlavne ľavú mozgovú hemisféru, preto treba zapojiť v prestávkach aj pravú, ktorá sa aktivuje zasa najmä pri fyzickej činnosti – aby ste si od učenia oddýchli). Nemenej dôležité je i správne prekysličenie mozgu.
3. Domáce úlohy by dieťa malo robiť samo, rodič by mal len kontrolovať a ak niečo školák nechápe alebo nevie, ako to má urobiť – pomôcť a naviesť dieťa k pochopeniu zadania, vysvetliť to, čomu nerozumie.
4. Dôležité je mať na úlohy dostatok času, robiť ich v pokoji a bez časového stresu. Nenúťte dieťa robiť úlohy rýchlo alebo v časovom limite, zbytočne ho to láka k rýchlym a nepresným výsledkom.
5. Správne miesto je pre pohodu pri premýšľaní tiež dôležité. Príjemný priestor, s dobrým svetlom, dobre vyvetraná a čistá izba s dostatkom kyslíka a správnou teplotou je vhodné miesto na sústredenie.
6. Odstráňte všetky rušivé momenty pri písaní úloh, hlasná hudba, rádio, televízor, ruch vo vedľajšej miestnosti – to všetko môže vplývať na kvalitu práce školáka.
Nezabúdajme na to, že deti sa musia i hrať a mať na hru čas. Potrebujú sa realizovať vo vlastnom svete a nápadoch. Preto si popri domácich úlohách nájdite čas aj na to, aby si dieťa oddýchlo, zahralo sa, športovalo. Niekedy je potrebné jednoducho „nič nerobiť “ a deti tak naberú sily do ďalších školských povinností.