Vyvarujme sa chýb, ktoré imunite detí neprospievajú:
1. Prílišné prekurovanie počas zimných dní, suchý vzduch a nevetrané miestnosti.
2. Prehnaná hygiena, dezinfekcia, sterilita. Rodičia to často preháňajú s prílišnou čistotou a nepriamo tak oslabujú možnosti detí, aby si vytvorili na určité baktérie a vírusy svoje vlastné protilátky a naučili sa s nimi žiť.
3. Málo pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu. Deti sa potrebujú vybehať vonku, aj keď je zima a chladnejšie, treba ich len patrične obliecť. Posilňuje to ich imunitu, zdravé pľúca i srdce.
4. Časté užívanie antibiotík. Tu robia rodičia veľkú chybu, ak sa dožadujú antibiotík, napriek tomu, že dieťa má možno vírusovú infekciu, pri ktorej sú antibiotiká zbytočné. To, že ide o bakteriálnu infekciu, zistíte jednoducho testom CRP.
5. Nesprávna životospráva. Zlé jedlo, prázdne kalórie, mastné jedlá, priveľa sladkých a slaných jedál, málo ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov a kvalitného mäsa. Ani rýchle občerstvenie a rôzne polotovary s pridanými konzervantmi neprospievajú imunitnému systému.
6. Stres, najmä u mamy, ktorá svoje pocity prenáša na dieťa a nepriamo tak spôsobuje nepohodlie malému potomkovi. Potom vznikajú pridružené ochorenia, ktoré sú následkom stresu.
7. Málo alebo vôbec nedojčené deti. Sú situácie, kedy žena svoje dieťa dojčiť z rôznych príčin nemôže, ale pokiaľ sa to dá, dojčite. Dojčenie je jedným z najdôležitejších faktorov pri budovaní imunity už od malička. Dojčené deti bývajú menej choré a sú zväčša silnejšie a šikovnejšie.
8. Genetické odkazy, ktoré jednoducho dieťa už ovplyvniť nemôže. Sú nám dané a dedíme ich od našich predkov. Sú choroby, ktoré si nesieme so sebou po generácie a je dobré, ak o nich vieme, len tak totiž môžeme robiť aspoň určitú prevenciu a vyvarovať sa tak zbytočných chýb.
9. Celkový životný štýl rodiny a detí. V rodine si budujeme hlavné návyky a istý náhľad na život, na denné rituály, na režim, činnosti, ktoré nám pomáhajú imunitu budovať. Spoločné chvíle pri turistike, športe, vychádzkach vonku v prírode, spoločné varenie a stolovanie doma so zdravými sezónnymi a miestnymi potravinami, výlety, hry a čas, kedy sme jednoducho v pohode a s blízkymi, prispieva k dobrej nálade a nastaveniu správnych emócií.
Ak chceme, aby naše telo fungovalo dobre, musí sa i dobre cítiť, preto láska a pohoda v rodine je jedným z najdôležitejších faktorov pri budovaní dobrej imunity u detí.