1. Prejavy náklonnosti deti skazia
Na začiatku 20. storočia hlásal americký psychológ John Watson zaujímavú teóriu. Podľa neho všetky prejavy náklonnosti, ako objatie, bozkávanie alebo jednoducho príliš veľa pozornosti, mohlo viesť k rozmaznanosti, smútku alebo k zle vychovanému dieťaťu. Namiesto toho mali matky v tomto období akurát tak pobozkať dieťa na čelo, potriasť mu po prebudení rukou, či ho potľapkať po hlave.
2. Deti počas spánku otočené na sever
V 19. storočí prekvitala pseudoveda. Mamičky boli presvedčené, že keď hlava dieťatka smeruje počas spánku na sever, prinesie to deťom šťastie. A to všetko kvôli elektrickému poľu Zeme. Vedci boli v tom čase presvedčení, že nervový systém ľudí je nejakým zvláštnym mysterióznym spôsobom spojený s niečím takým univerzálnym ako elektrické pole.
3. Alkohol počas tehotenstva je úplne OK
Až do roku 1973 prevládal názor, že konzumácia alkoholu počas tehotenstva je v poriadku. Ešte predtým, v 17. storočí, bolo pitie alkoholu dokonca odporúčané. A to najmä v prípade, že tehotná žena trpela rannými nevoľnosťami. Vtedy si mala dať pohár vína zriedený s vodou. Dokonca v 15. storočí bolo vhodnejším nápojom víno ako voda.
4. Aj deti pijú alkohol
Pri alkohole ešte chvíľu ostaneme. Konkrétne pri jeho konzumácii deťmi. V minulosti s tým mali v Amerike trochu problém, aj keď podľa Američanov to tak malo byť. Vtedajší obyvatelia Spojených štátov verili, že alkohol má priaznivé účinky na zdravie, a preto ho podávali aj deťom. V 17. storočí mal dokonca aj Harvard svoj vlastný pivovar, takže študenti pili pred vyučovaním, počas neho aj po škole.
5. Deti nemôžu chodiť po štyroch
V koloniálnej Amerike boli deti považované za malých dospelých. To znamená, že od detí sa očakávalo, že budú napredovať rýchlo a „preskočia“ všetky detské fázy vývinu. Túto teóriu podporovali aj kolísky. Boli dlhé a úzke, aby sa v nich deti nemohli otáčať. Namiesto toho si mali naťahovať nôžky, čo malo zapríčiniť skorší začiatok chodenia. Deti obliekali do dlhých šiat, aby sa tak zabránilo plazeniu alebo chodeniu po štyroch.
6. Matky sú vždy na vine
Bizarný pohľad na rodičovstvo mali ľudia na prelome 18. a 19. storočia. Verili, že zdravie dieťatka ovplyvňuje matka už počas tehotenstva, a to konkrétne tým, na čo sa pozrie a ako sa cíti. Ak bola nešťastná a pozerala sa na škaredé veci, nemohla sa čudovať, že dieťatko bolo chorľavé. Takisto nahnevaná mamička zapríčinila detskú koliku. No a dojčenie dlhšie ako deväť mesiacov mohlo spôsobiť poškodenie mozgu a slepotu matky.
7. Bábätká sa kúpu v masti
Všetci vieme, že pravidelná hygiena bábätka je dôležitá. Na konci 19. storočia však rodičia stále dostávali zvláštne rady o tom, ako kúpať bábätko. Čerství rodičia boli presvedčení, že bábätko treba kúpať v bravčovej masti, olivovom oleji alebo v masle. Táto masť bola potrebná na odstránenie povlaku, s ktorým sa deti narodia. Rodičia nemali umývať dieťatko vodou a mydlom, až kým nebude staršie ako týždeň.
8. Pozor na dojky
Kedysi bolo úplne bežné, že majetnejšie rodiny si najímali dojky, ktoré pomáhali matkám dojčiť deti, alebo to robili namiesto nich. Vyššia spoločnosť sa obávala toho, že dojky sú zlomyseľné ženy, ktoré sa o deti nestarajú dostatočne a ide im iba o peniaze rodiny. Matky mali mať dojku stále na očiach, no aj tak si vraj nikdy nemohli byť isté, že dieťatko je pri nich spokojné.
9. Neexistujúce autosedačky
Bezpečnosť v autách kedysi nebola prvoradá, keďže do 50. rokov 20. storočia mnohé autá nemali bezpečnostné pásy. Tie boli aj neskôr považované viac za doplnok ako bezpečnostný prvok. Keďže ešte neexistovali ani autosedačky, deti sa mali voziť v nákupných košíkoch. Toto bola dokonca rada Ministerstva zdravotníctva Spojených štátov.
Ako sa zdá, rodičia počas mnohých rokov prešli naozaj rôznymi výchovnými praktikami. Nedá sa však riadiť všetkými rodičovskými príručkami, ktoré sa vám dostanú do rúk.
Najdôležitejšie je spoľahnúť sa na svoju intuíciu. Srdce úprimného rodiča nikdy nezradí.