Od silného vracania po opuch mozgu
Kyselina acetylsalicylová, ktorú obsahujú lieky ako Aspirín, Anopyrin alebo Acylpyrín, dokáže v bunkách trvalo poškodiť mitochondrie, čo následne poškodzuje pečeň, srdce, mozog a obličky.
Prejaví sa to silným vracaním a hnačkami, ktoré sa zintenzívňujú a dieťa je apatické, vyčerpané a spavé. Tieto stavy strieda nepokoj, rozčúlenie a celková nespokojnosť. Po zasiahnutí mozgu sa prejavia kŕče a bezvedomie.
Dochádza k vytvoreniu tukovej vrstvy na pečeni a srdci, ale aj k opuchu mozgu. Preto je otázkou života a smrti podchytiť rozvíjajúci sa Reyov syndróm včas a okamžite zavolať lekársku pomoc. Pri zvýšení tlaku v lebke sa zdvojnásobuje riziko úmrtia. Nízka hladina cukru v krvi zase vyvoláva bezvedomie a poruchy zrážania krvi vedúce až k trombóze.
Našťastie je Reyov syndróm pomerne vzácne ochorenie, doteraz nie sú známe presné príčiny a mechanizmus, akým dochádza k jeho spusteniu. U detí sa zvyčajne spája práve s podaním liekov s kyselinou acetylsalicylovou pri ochoreniach, ako sú virózy napádajúce horné dýchacie cesty, chrípky a angíny.
Pravdepodobne môže súvisieť aj s poruchou oxidácie mastných kyselín v tele (ide o dedičnú metabolickú poruchu, ktorá sa dá zistiť skríningovým testom). Rozvoj Reyovho syndrómu môže podporiť aj vystavenie sa niektorých pacientov pôsobeniu toxických látok, ako sú riedidlá alebo pesticídy.
Deťom do 12 rokov sa odporúča preventívne podávať analgetiká a antipyretiká s obsahom paracetamolu a ibuprofénu.