Predvianočné obdobie, advent, blížiaci sa koniec roka každého z nás akosi prirodzene prinúti zamyslieť sa nad doterajším spôsobom života, aký vedieme. Bilancovanie, splnené alebo nenaplnené túžby a želania. A vízie, ktoré nás poháňajú vpred. Možno aj tie o vašej vysnívanej rodine alebo rodinnej pohode?
Fakty, ako na tom v skutočnosti sme
Priemerný vek dožitia je u nás podľa posledných údajov Štatistického úradu SR okolo 80 rokov a počet rozvodov má rastúcu tendenciu posledných 20 rokov. (V priebehu rokov 1993 – 2017 vzrástla rozvodovosť o 18,1 %, od roku 2006 postupne klesla o 24,4 %, čo je 6-percentný nárast za posledných 11 rokov). Partneri to vo zväzku manželskom vydržali vlani priemerne 15 rokov a 4 z 10 detí sa narodili mimo manželstva, kým pred 24 rokmi to bolo len jedno dieťa. Uvádza sa v dokumente ŠÚ SR – Slovenská republika v číslach 2018.
Ako si tieto čísla vyložiť a pochopiť všetky súvislosti, ktoré sa v súčasnosti dejú okolo nás, doma aj v celej Európe? Aký signál to vysiela pre každú jednu rodinu, ktorá sa snaží vychovávať deti zodpovedne?
Veľa napovie aj ďalší dokument, ktorý zafinancovala priamo Európska únia. Lídri Európy (inak drvivá väčšina z nich bezdetní) sa totiž vôbec netaja tým, že deti sú problém! Na stránke www.population-europe.eu heslo No Kids, no Problem! doslova kole zrak. Podrobne rozpísaná koncepcia, vrátane analýzy správania sa európskej populácie. Originál dokumentu v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze: http://vidrepro.oeaw.ac.at/wp-content/uploads/Norms_fertility-behaviour.pdf
Modré zóny dlhovekosti
Pátrala som, hľadala som súvislosti. Veľmi ma zaujala informácia o „modrých zónach“ na svete, kde sa ľudia dožívajú viac ako sto rokov v dobrej kondícii a súvislosťou s ich rodinným zázemím. Kniha Modré zóny autora Dana Buettnera sa stala New York Times bestsellerom. Autor cestoval veľa po svete, navštívil rôzne krajiny, a tie s najväčšou koncentráciou starých, no veľmi optimistických a zdravých ľudí, začal študovať dôkladnejšie. Chcel vedieť, ako je to možné a poskytnúť recept na dlhovekosť. Zaujímal sa o to, aký životný štýl títo ľudia majú, aké hodnoty, zvyky a životné postoje vyznávajú. A objavil niekoľko charakteristických znakov, ktoré majú dlhovekí ľudia spoločné. Jedným z nich bola aj spolupatričnosť.
Spolupatričnosť
A čo to vlastne znamená? Že ráno máte dôvod vstať a tešiť sa zo života a robiť niečo, čo vám dáva zmysel. A hlavne, ak chcete žiť dlho, nemôžete zostať dlho sám. Človek je odpradávna tvor spoločenský, nemá žiť ako medveď samotár. Komunita, priatelia, rodina, žiadny domov dôchodcov ani deti, ktoré by žili ďaleko od nich. Storoční ľudia väčšinou zostali verní svojim partnerom po celý život, do výchovy detí investovali veľa lásky a času, a tie im to v dospelosti vrátili tým, že sa o nich v starobe chceli postarať.
Niečo na tom asi bude, pretože náš dedko má už 93 rokov a všetci sa smejeme, že nás všetkých prežije a že štát na ňom už „prerába“, pretože viac rokov je už na dôchodku ako si odrobil. A to naozaj tvrdo pracoval v závode na výrobu hliníka, doopatroval a pochoval svoju manželku chorú na rakovinu. Nikdy si nesťažoval, nikdy nikoho neohováral a neodsudzoval, vždy niečo užitočné robil. A nikdy nebol sám. Čo si pamätám už ako dieťa, neustále si aj so starou mamou dali záležať na tom, aby sme sa ako rodina pravidelne stretávali a pomáhali si.
Symbolom adventu je veniec so štyrmi sviecami, ktoré sa každú nedeľu až do Štedrého dňa postupne zapaľujú. Advent znamená v preklade z pôvodného latinského slova „adventus,“ príchod. Má teda hlavne duchovný význam. Veriaci si takýmto spôsobom pripomínajú príchod Ježiša Krista na tento svet.
Dedko – naša adventná svieca aj modrá zóna
Nemusíte byť veriaci, ani páliť sviečky, ak to tak necítite, postačí, ak zapálite tú vo vašom srdci a nenecháte ju vyhasnúť, aby hriala najskôr vás, a potom bude aj celú vašu rodinu. Tak, ako to robí náš dedko. Je pre mňa vzorom toho, ako žiť život zmysluplne, s hrdosťou, pokorou a radosťou. Aj bez veľkého čísla na bankovom účte.
Peniaze sa minú, majetok rozplynie, ale jeho energia sa prenáša na všetkých okolo. Zahrieva a ukazuje svetlo, aby sme k sebe nezostali chladní a vždy vedeli nájsť cestu, k sebe, domov, k rodine.
Som presvedčená o tom, že napriek každodenným starostiam, ťažkostiam, ktoré život s deťmi prináša, zostať bez nich by bolo oveľa horšie, pre jednotlivca, ako aj celú spoločnosť.
Krásne adventné obdobie všetkým!
Prečítajte si aj: 6 pozitívnych stereotypov pre súdržnosť rodiny alebo Nie sme iba rodina, ale tím!