Čítajte mu čo najskôr
Čítanie zohráva dôležitú rolu pri rozvoji poznávacích, komunikačných, emocionálnych a psychologických procesov vo vývine dieťaťa. Priamo ovplyvňuje a stimuluje vývoj reči. Pomáha rozvíjať slovnú zásobu, artikuláciu, tvorbu vetných konštrukcií, schopnosť porozumieť textu.
Veľa rodičov si myslí, že čítať deťom stačí začať približne v škôlkarskom veku. Výskumy ale naznačujú, že vlastne nikdy nie je príliš skoro a hovoria to aj štúdie prenatálneho čítania budúcich mamičiek.
Čítať môžete pokojne aj niekoľkomesačnému bábätku, bude spokojné, že bude počuť váš hlas, melódiu reči, uvidí vašu mimiku a gestá. Takto strávené spoločné chvíľky prehlbujú pocit blízkosti medzi dieťatkom a rodičom, a zároveň si dieťa zvyká na pravidelné čítanie.
Postupne ho zapájajte do spoločného čítania – ukazujte mu obrázky v knihe, ponúkajte leporelá, interaktívne knižky primerané veku.
Aspoň 20 minút denne
Je veľmi dôležité zapojiť spoločné čítanie a čas strávený s knižkou do každodenného života dieťatka. Môže vám to by veľmi nápomocné aj v situáciách, kedy sa v živote dieťaťa udeje nejaká zmena.
Napríklad nástup do škôlky a adaptácia sa často dajú zvládnuť práve pomocou kníh. Ako je to možné? Dieťa, ktoré je zvyknuté, že mu čítate, dobre vie, že pri čítaní mu vlastne venujete bezvýhradnú pozornosť.
Pocit dôvery, blízkosti, pozornosti a zároveň samotné príbehy, mu pomáhajú prekonať náročnejšie obdobie. Môžete si všimnúť, že v takýchto obdobiach samo dieťa vyžaduje, aby ste mu čítali ešte častejšie ako zvyčajne. Pri samotnom čítaní bude možno aj oveľa bližšie pri vás ako zvyčajne.
Na spoločné čítanie si skúste vyhradiť aspoň 20 minút denne. Ak máte iný rituál, nemusí to byť pred spaním, ale čítanie je zvyčajne skvelý pomocník aj pri ukladaní na spánok.
Buďte jeho čitateľský vzor
Budovaním priateľského vzťahu ku knihám robíte dieťaťu obrovskú službu, z ktorej bude mať osoh po celý život. Nemajte prehnané očakávania, na to, aby si dieťa knihy obľúbilo, nemusí vedieť čítať príliš skoro.
Môžete ho povzbudzovať k záujmu o písmenká, symboly, rôzne texty a zdroje informácií, najmä ak vidíte, že prejavuje vlastnú, prirodzenú zvedavosť.
Oveľa dôležitejšie však je, aby videlo aj vás s knihou v ruke. Aby ste sa mu stali čitateľským vzorom a aby považovalo knihu za prirodzenú súčasť vašich životov.
Radosť z čítania je jedným z najväčších potešení v živote človeka. Pokiaľ dáte dieťaťu signál, že čítanie má zmysel a knihy sú úžasné, ponúknete mu kľúč k celoživotnému spoznávaniu sveta a nikdy nekončiacej radosti z tohto potešenia.