Medzi najčastejšie choroby tohto obdobia patrí chrípka, angína, rôzne vírusové, respiračné choroby a prechladnutia.
Pozrime sa na niektoré z nich:
Vírusové infekcie a nádchy
Patria u detí medzi tie frekventované. Prenášajú sa najmä kontaktom, máme ich hlavne na rukách, dotýkame sa vecí, a potom nosa, úst, tváre.
Prevencia: dobrá hygiena a vyhýbanie sa preľudneným miestam
Prízvukujte deťom, aby si ruky umývali poriadne a často, aby si stále nechytali tvár. Ruky by sme si mali umývať dostatočne dlho s mydlom a teplou vodou, prípadne použiť gél na dezinfekciu.
Chrípka
Chrípka je ochorenie, ktoré príde nečakane. Prejavuje sa zimnicou, triaškou, slabosťou, bolesťou hlavy, únavou a jej neliečenie môže mať vážne následky. Teploty dosahujú aj 40 stupňov. Najlepšie je na čas ostať v posteli a chrípku dobre preliečiť. Oslabené telo totiž potrebuje zosilnieť, prijímať dostatok tekutín a vitamínov. Zrýchlené trvanie choroby a jej vyliečenie do 2 dní je len reklamným ťahom niektorých spoločností. Preto sa radšej liečte s dieťaťom dostatočne dlho, aby bolo schopné ísť do kolektívu a aby sa choroba po čase nevrátila v silnejšej recidíve.
Prevencia: zdravý životný štýl a očkovanie
Najlepšou prevenciou proti chrípke je zdravý životný štýl, dobrá strava, pohyb i otužovanie. Dôležité, najmä u malých detí alebo u tehotných žien, je očkovanie. Je to veľmi efektívny spôsob, ako chrípke predísť. Účinnosť vakcíny býva zvyčajne pol roka, pretože vírus chrípky často mutuje. Očkovať by sa mali najmä malé deti, tehotné ženy, starší ľudia ale i zdravotníci a tí, ktorí prichádzajú do styku s veľkým množstvom ľudí.
Angína
Je infekčné ochorenie, kedy sa deťom zapália krčné mandle, zvýši sa im teplota, majú zväčšené lymfatické uzliny a bolí ich hrdlo. Zápal môže prejsť až do hnisavého štádia, kedy je na mandliach biely hnisavý povlak. Ak sa opakuje často, mandle sa potom odstránia. Najčastejšie ju spôsobuje streptokok a lieči sa antibiotikami. Angína môže byť nielen bakteriálna, ale i vírusová. Tá má miernejší priebeh, no tiež ju treba doma dobre vyliečiť.
Prevencia: budovať imunitu
Najlepšou prevenciou pri angíne je ochrana pred kvapôčkovou infekciou, ktorou sa šíri (hlavne u detí časté umývanie rúk). Pohyb na čerstvom vzduchu, otužovanie, kvalitná a pestrá strava s množstvom zeleniny a ovocia, zvýšený prísun vitamínu C – to všetko pomôže zlepšiť obranyschopnosť organizmu detí pred častými chorobami.