Zásady platia aj na chrbte
Aj pri nosení detí na chrbte platí, že je nevyhnutné zabezpečiť fyziologickú polohu. Na chrbte sa zvyčajne nosia už trošku väčšie deti, ale ani u nich nezabúdajte na správne podsadenie tak, aby bola látka šatky či nosiča od jednej kolennej jamky po druhú.
Kolená musia byť vyššie ako zadok (do tvaru M), a pokiaľ nejde o chodiace deti, aj zaguľatený chrbátik.
Ak vám dieťatko v šatke či nosiči na chrbte zaspí, je rovnako potrebné zabezpečiť istenie hlavičky.
Kedy na chrbát?
Ak ste skúsený nosiaci rodič, na chrbát si dieťatko dokážete naviazať prakticky kedykoľvek. Samozrejme, okrem prvých týždňov, pre novorodencov a najmenšie bábätká je vhodnejšia poloha nosenia na bruchu.
Všeobecne sa za vhodný čas na začatie nosenia dieťatka na chrbte považuje vek približne 6 mesiacov. Vtedy dieťatko už dobre drží hlavičku, je na istej úrovni psychomotorického vývoja.
Často sa na chrbte nosí pri dlhších trasách, či túrach. Nosenie na chrbte má ale pre nosiace mamičky jednu veľkú nevýhodu – dieťatko sa nedá dojčiť.
Pre aj proti
Stráca sa aj priamy vizuálny kontakt nosiaceho s dieťaťom, naopak, dieťatko získava väčší rozhľad a nezávislosť od rodiča.
Nosiaci zase získava väčšiu voľnosť pohybu, voľnosť rúk a dobre si vidí pod nohy. Výhodné býva nosenie na chrbte pre tehotné mamičky a pre nosiacich rodičov, ktorí sa pri nosení na bruchu necítia komfortne a mávajú bolesti chrbta. Dieťatko na chrbte im narovná chrbticu.
V čom nosiť na chrbte?
Prakticky v čomkoľvek, čo vám vyhovuje (samozrejme okrem absolútne nevhodnej klokanky). Existuje veľa bezpečných úväzov, ktoré sú vhodné pri nosení na chrbte v šatke a ergonomické nosiče sú pre tento účel ako stvorené. Na kratšie „poponášanie“ môžete uviazať na chrbát dieťatko aj v ring slingu.
Aj pri nosení na chrbte platí, že dieťatko musí byť otočené vždy tvárou k vášmu telu, nie od neho.