1. Rozprávajte mu rozprávky a príbehy
Také ozajstné, ako vám hovorievali rodičia či starí rodičia pred spaním. Pokojne si vymyslite vlastné príbehy, nechajte dieťatko (ak už rozpráva), aby spolu s vami vymýšľalo dejovú líniu. Neopravujte ho, nechajte ho tvoriť. Čím bláznivejšie nápady, tým viac zábavy a smiechu. Ani nebudete vedieť, ako vám ubieha čas.
2. Čítajte
Knihami nikdy nič nepokazíte. Skúste vytiahnuť nejakú z tajnej zásoby odloženej ako darček k sviatku, alebo siahnite po vlastných detských knižkách, ktoré vám z detstva zostali. Skúste pri tom dieťatku porozprávať, ako vám čítala knižku vaša mama, keď ste boli malí a chorí. Uvidíte, ako sa to bude vášmu drobcovi páčiť!
3. Počúvajte
Detské rádio, online audio rozprávky, rozprávky na počúvanie na CD. Samozrejme, ak to vaše dieťatko už zaujíma. A pozor aj na výber rozprávok. Niektoré sú síce krásne, s kvalitným hereckým obsadením, no obsahovo nie vždy vhodné pre každý vek. Detské rádiá majú veľa zaujímavých programov pre jednotlivé vekové kategórie, popretkávaných detskými pesničkami.
4. Hrajte sa hry typu Hádaj, na čo sa pozerám?
Vyberajte si v miestnosti predmety, ktoré sú zaujímavé a viete ich dobre opísať. Vystriedajte sa! Dieťatko si tak cibrí veľa kognitívno-komunikačných schopností a ešte je to aj veľká zábava.
5. Prezerajte si staré albumy s fotkami
Myslíme tie naozaj staré, z vášho detstva, detstva vašich rodičov. Pre deti sú fotky zvyčajne fascinujúce, keďže prechádzajú obrovským vývojom v abstraktnom a symbolickom myslení. Vysvetľujte im rodinné vzťahy, kto je koho mamička a ocko, braček, teta alebo stará mama.
6. Prezerajte si videá dieťatka
Na tablete či telefóne, skúste to však korigovať tak, aby ste túto činnosť mali pod kontrolou. Dohodnite sa, koľko času tým strávite. Deti zvyčajne chcú viac a viac, takto ich naučíte, že trávenie času s týmito zariadeniami je obmedzené. S väčšími deťmi to môžete využiť na tvorenie – skúste si spoločne spraviť prezentáciu z fotografií či upraviť video.
7. Nezabudnite ísť na krátku prechádzku!
Samozrejme, iba v prípade, že to jeho zdravotný stav dovoľuje a nemá zvýšenú teplotu. Prechádzka by nemala byť namáhavá, iba trocha čerstvého vzduchu na odreagovanie sa.
8. Pripravte mu malý darček
Stačí drobnosť, ktorá mu spraví radosť a zabaví ho. Maľovanka, strúhadielko v tvare zvieratka, pečiatka, knižka, nálepky... Darčeky, samozrejme, nemusíte kupovať, pokojne mu ich vyrobte. Niečo pre radosť – hoci aj papierovú lodičku či oblepenú škatuľku na jeho poklady.
9. Nechajte mu priestor na vlastné hranie
Najmä ak sa už cíti lepšie, nechajte ho, nech využije čas, ako si vyberie. Nechajte ho aj chvíľu nudiť sa, možno dostane skvelý nápad, ktorý nabudúce, keď bude zase choré, využijete.