Pravidlá výpočtu výživného
„Pred výpočtom výživného sa zisťuje príjem oboch rodičov, náklady dieťaťa a, samozrejme, rozsah starostlivosti rodičov o dieťa. Preto pravidlo o 20 – 30 percentách je použiteľné pri priemernom, bežnom príjme rodiča, bežných nákladoch dieťaťa a rozdelení starostlivosti o dieťa medzi oboch rodičov, ale mení sa v situáciách, ktoré sa z priemeru vymykajú,“ hovorí Miroslava Dobrotková, advokátka z AK Zahradnikova.SK.
Príklady
Ak má rodič veľmi vysoký príjem, napríklad 4 000 eur a viac, neznamená to automaticky, že dieťa dostane výživné 1 200 – 1 500 alebo vyššie. „Výživné nad tisíc eur nie je časté a musí byť odôvodnené nejakými opodstatnenými výdavkami dieťaťa, napríklad dieťa navštevuje súkromnú školu, drahý krúžok (napríklad tenis) alebo má vážne zhoršený zdravotný stav. Je síce pravda, že rodičovi, ktorý si to môže dovoliť, môže byť daná povinnosť dieťaťu šetriť, avšak ani tvorba úspor nie je neobmedzená,“ vysvetľuje advokátka.
Naopak, ak povinný rodič dosahuje iba minimálnu mzdu, alebo má ešte nižší príjem (napríklad invalidný dôchodok) s podmienkou, že takýto nízky príjem je daný objektívnymi skutočnosťami – napríklad tým, že rodič pracuje celý život v takom odvetví, kde sú nízke mzdy, alebo býva v kraji, kde je vysoká nezamestnanosť, nemôže pracovať pre zlý zdravotný stav a podobne, výživné môže byť určené v sume iba niekoľko desiatok eur. „Minimálne výživné, ktoré je však povinný platiť každý rodič, aj keby bol úplne bez príjmu, je 30 percent životného minima, čo je aktuálne necelých 28 eur,“ hovorí Dobrotková.
Menej starostlivosti, vyššie výživné
Starostlivosť o dieťa sa vo výške výživného premieta tak, že čím menej sa rodič o dieťa osobne stará, tým väčší by mal byť jeho podiel na výžive dieťaťa. „Pri osobnej starostlivosti o dieťa by mal druhý rodič platiť viac ako polovicu nákladov na dieťa, keďže sa o dieťa stará v menšom rozsahu. Pokiaľ sa rodič o dieťa nezaujíma vôbec, nevyhľadáva kontakt s dieťaťom ani na narodeniny či Vianoce a iba platí výživné, potom jeho podiel na hradení nákladov na dieťa by mal byť výrazne vyšší ako podiel rodiča, ktorý sa o dieťa stará,“ hovorí advokátka.
Vek dieťaťa
Suma bežného výživného sa odvíja aj od veku dieťaťa. Predpokladá sa, že čím je dieťa staršie, tým vyššie výživné je nutné platiť. Keďže platenie výživného trvá pomerne dlhý čas (až dovtedy, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť), výška výživného sa môže, samozrejme, aj meniť. „Najčastejšie sa výživné zvyšuje pri nástupe dieťaťa do škôlky, do školy, na strednú školu, prípadne na vysokú školu. K zníženiu výživného je možné pristúpiť iba v odôvodnených prípadoch, ktoré nebývajú veľmi časté, pretože zníženie výživného znamená aj zníženie životnej úrovne dieťaťa. K zníženiu výživného sa spravidla nepristupuje iba z dôvodu, že sa povinnému rodičovi narodilo ďalšie dieťa, alebo sa oženil. Je nutné, aby zníženie výživného bolo odôvodnené aj inak, napríklad zhoršením situácie na pracovnom trhu,“ dodáva Dobrotková.