Rôzna intenzita a prejavy
Bežne sa vyskytujú aj u zdravých detí vo veku od dvoch do pätnástich rokov. Prihlásia sa zvyčajne v noci, v čase odpočinku a neraz sú aj dôvodom budenia sa zo spánku, alebo zhoršeného zaspávania.
Deti sa sťažujú na bolesti stehien, lýtok, kolien a holenných kostí. Častejšie nimi trpia chlapci a deti s hypermobilitou kĺbov. Bolesti môžu mať rôznu intenzitu, môžu trvať od niekoľko minút až po zhruba hodinu a objaviť sa niekoľkokrát v mesiaci. Občas sa objavujú aj bolesti v rukách a na chrbte.
Častejšie sú u športujúcich detí
Pri lekárskom vyšetrení sa nezistia žiadne zmeny na kĺboch, ani opuchy či začervenania. Odborníci dokonca tvrdia, že spojenie s procesom rastu nie je na mieste a bolesti skôr spájajú s preťažením svalov, rôznymi anatomickými a fyziologickými odchýlkami alebo s psychogénnymi faktormi. Bolesti sa častejšie objavujú práve u intenzívnejšie športujúcich detí.
Zvyčajne sa po 15. roku života vytratia, najneskôr po ukončení rastového obdobia. U najmenších detí zvyčajne pomáhajú jemné masáže končatín, dotyk a prítomnosť rodiča. Pomôcť môže aj prikladanie termoforu, suché zábaly a vysvetlenie, že ide o prechodný stav.
Ideálne je postupne posilňovať svalové partie, ale zároveň dbať na to, aby nedošlo k ich zbytočnému preťažovaniu. Pomôcť môžu aj rôzne rehabilitačné cviky, pri naozaj intenzívnej bolesti aj krátkodobé podanie slabých analgetík.