Hlboké monotónne zvuky pôsobia na citlivé ušká bábätka niekedy upokojujúcejšie ako hlasy rodičov. Nemusíte sa pre to cítiť ako neschopný rodič, ktorý nevie svoje dieťatko uspať uspávankou alebo rozprávkou na dobrú noc. Dážď, šum lístia, ale aj digestor či vysávač pripomínajú deťom zvuky, ktoré už kedysi počuli. Takýmto zvukom sa hovorí biely šum.
Čo to pripomína?
Biely šum deťom pripomína zvuky, ktoré dôverne poznajú. V mamičkinom brušku nie sú v úplnom tichu. Počujú tam prúdenie krvi, trávenie či tlkot srdca. Vďaka týmto monotónnym zvukom dieťatko vie, že je stále v bezpečí bruška a nič mu nehrozí. No potom sa narodí a všetky známe zvuky vystriedajú hlasy, neznámy hluk okolia, ale aj ticho pri zaspávaní. Bábätko je zrazu nepokojné a nedokáže zaspinkať.
Nájdete ho v prírode aj v technike
Biely šum je prírodný, ale aj umelý. Všetky zvuky prírody, ako napríklad dažďové kvapky, šum lístia, morské vlny či zvuk vodopádu, vytvárajú prírodný biely šum. Nie vždy sú však tieto prírodné zvuky poruke. Okrem púšťania nahrávok týchto zvukov môžete využiť na utíšenie či zaspávanie bábätka umelý biely šum. Pokojne zapnite práčku, digestor, povysávajte alebo si vyfénujte vlasy. Biely šum vydáva aj „zrniaca“ televízia. Možno to znie neuveriteľne, ale aj sami uvidíte, že takéto jednoduché techniky naozaj fungujú.
Ako vytvoriť biely šum?
Ak práve nepotrebujete vysávať, alebo sa bojíte, že hluk skutočných spotrebičov bude príliš silný, choďte na to inak. Spustite si zvuk bieleho šumu na internete, alebo si stiahnite aplikáciu do telefónu. Existujú aj špeciálne generátory, ktoré slúžia iba na vydávanie bieleho šumu. S pomocou šikovných a kreatívnych dizajnérov ich dokonca dostanete v podobe plyšového medvedíka alebo dekoratívnej sovičky. Malé hračky s bielym šumom a mobilné aplikácie majú tú výhodu, že si ich so sebou môžete vziať kamkoľvek.
Má to aj nevýhody
Azda tou najväčšou je závislosť na bielom šume. Dieťatko si na upokojujúce zvuky môže zvyknúť natoľko, že bez nich nebude vedieť zaspať. Nepúšťajte mu preto biely šum pred každým spaním alebo pri každom plači. Biely šum sa snažte využívať ako jednu z posledných možností, keď bábätko nedokážete uspať inak.
Biely šum by nemal prekročiť hranicu 80 decibelov, ktorú dosahujú aj niektoré zvuky v matkinom tele. Mnohé prístroje však túto hranicu presahujú, preto je výhodnejšie púšťať deťom rôzne nahrávky z internetu. No a nevýhodou je aj to, že nie všetky deti biely šum utíši. Na niektoré to jednoducho neplatí.
Niektorí rodičia sami prišli na to, že pri zdanlivo hlučných domácich prácach, alebo počas jazdy autom, detičky zaspia. Často za to okrem únavy môže práve biely šum, ktorý tieto prístroje vydávajú. Vyskúšajte túto jednoduchú a lacnú techniku aj na svojom bábätku a možno sa vám ho konečne podarí utíšiť.