Deti potrebujú vzor, ktorý ich motivuje. Učia sa pozorovaním a všímajú si, čo robia ich rodičia, aj keď to tak možno nevyzerá. Keď nechcete, aby vaše deti jedli veľa čokolády, nedovoľte, aby ju videli jesť vás. Robte veci, ktoré ich túžite naučiť, ale myslite to úprimne. Najviac návykov deti získajú doma a je len na vás, či budú dobré, alebo zlé.
Chcú byť ako rodičia
Pred pár rokmi, keď mal starší syn jednej známej asi tri roky, si u nás na návšteve zobral z misy celú papriku a zahryzol do nej. Bola som prekvapená a opýtala som sa jej, či nemá problém s tým, že jej deti pri zelenine ohŕňajú nosom. „Obaja papajú takmer všetko a niekedy ich musím krotiť, aby už nejedli toľko paradajok, lebo ich bude bolieť bruško. Odmalička sme im dávali zeleninové kašičky a vidia, že aj my na raňajky jeme veľa zeleniny, takže po nás opakujú. Chcú robiť všetko to, čo robia mamka s tatinom,“ ozrejmila známa. „Keď si niekedy otvorím čokoládu, jasné, že chcú tiež. Ale nechceme ich zbytočne dopovať cukrom, takže čokolády si otváram iba v práci alebo večer, keď už deti spia,“ dodala.
Koľko zákazov je veľa?
Trošku inak sa k jedeniu zeleniny a sladkostí postavila Maja, mama dievčat – dvojičiek. „Každé ráno som im ku chlebíku nakrájala paradajky, uhorku a papriku s tým, že od stola nepôjdu, kým zeleninu nezjedia. Ja sama som raňajkovala až neskôr, a to ma už dievčatá nevideli,“ hovorí Maja. Po čase si uvedomuje, že to nebol ani zďaleka ukážkový prístup, ale v tom čase ich chcela naučiť jesť zeleninu aj ovocie.
„Čokoládu a sušienky som im nikdy nedávala a veľmi som sa hnevala, keď od starých rodičov prišli s ústami zababranými od čokolády. Ja som sa snažila dávať im iba prírodný cukor a oni do nich pchali všetky možné sladkosti. Moji rodičia si mysleli, že deťom niečo chýba, keď im nedávam sladké,“ dopĺňa Maja. Priznáva, že neskôr, keď si už dievčatá samy vyberali jedlo, bol to iba chlieb s nutelou, hranolčeky a čipsy.
Sladkosti ako odmena
Sľubujete deťom sladkosti vtedy, ak urobia to a to alebo sa budú správať tak a tak? Možno robíte chybu. Neodmeňujte deti za niečo, čo od nich žiadate a už vôbec to nerobte sladkou odmenou. Áno, môžete u nich vybudovať rešpekt voči vám, ale takisto aj strach, ba nakoniec aj prefíkanosť vlastných detí. Ak vaše deti túžia po sladkosti, neodopierajte im to, ale zároveň im vysvetlite, že všetkého veľa škodí. Najčastejšia lož, ktorú rodičia používajú, je tá, že ich budú bolieť zúbky alebo bruško, a potom budú musieť ísť k lekárovi.
Neexistuje rovnaký meter, ktorý sa dá použiť na všetky deti. Každé má inú povahu a rovnako inak sa postaví k zákazom a príkazom. Ak chcete, aby vaše deti jedli zdravo, musíte sa aj vy stravovať zdravo. Keď máte viac detí, správajte sa k nim rovnako a spravodlivo rozdeľujte aj sladkosti. Vyjedaniu bonboniéry potajomky sa asi nevyhol žiadny rodič, ale potom sa nehnevajte na svoje deti, keď ich pristihnete pri tom istom.