Bábätká sa prirodzene a v rámci svojich možností snažia komunikovať už od narodenia. Vývin reči je veľmi individuálny proces, podmienený množstvom faktorov. Jedným z nich je práve neustála láskavá komunikácia rodičov s dieťatkom.
Výskumy ukázali, že pokiaľ sa rodičia, a najmä matka, denne s bábätkom rozprávajú, čítajú mu, spievajú pesničky a podobne, veľmi pozitívne to stimuluje časť mozgu zodpovednú za vývoj reči. Dokonca už od prenatálneho obdobia, teda keď je bábätko ešte v matkinom brušku.
Znaková reč bábätiek
Znakovanie je spôsob komunikácie medzi rodičmi a počujúcimi bábätkami. Využíva systém jednoduchých znakov interpretovaných pomocou rúk, prípadne ďalších častí tela. Znaky môžu symbolizovať alebo napodobňovať konkrétne objekty či činnosti.
Bábätká prirodzene znakujú niektoré významné veci v ich životoch – napríklad pomerne častým je spôsob, akým ukazujú „mliečko“ (opakované stláčanie rúčky v päsť), alebo svetlo (slnko, lampu) – spájanie štyroch vystretých prštekov s palcom smerom k zdroju svetla).
Medzinárodný systém znakovej reči bábätiek sa vo svete používa už viac ako 20 rokov a prvýkrát ho definovali a predstavili vývinové psychologičky Linda Acredolo a Susan Goodwyn z Kalifornie.
Prečo znakovať?
Znakovaním pomáhate ku kognitívnemu a rečovému vývoju dieťatka. Možno to znie paradoxne, ale ukázalo sa, že deti, ktoré ako bábätká znakovali, často oveľa skôr rozprávali, mali bohatšiu slovnú zásobu a vynikali aj v schopnosti nadväzovať sociálny kontakt.
Znakovanie totiž postupne môže smerovať k zapájaniu prvých slovíčok do celkovej komunikácie rodiča s dieťaťom. Nie je výnimkou, že deti, ktoré intenzívne znakujú, sú schopné pomocou znakov tvoriť aj jednoduché vety (napr. Miško si prosí papať jabĺčko).
Chcem začať znakovať, kedy a ako začať?
Začať sa dá prakticky od narodenia. Ako dieťa objavuje svet vôkol, rozprávajte sa s ním a k slovám ukazujte jednoduché znaky. Tie si môžete vyhľadať na internete, alebo si vymyslieť vlastné.
Začať treba postupne s dvomi tromi znakmi, pomaly pridávať ďalšie. Dôležité je pravidelne ich opakovať, dieťatko veľmi rýchlo pochopí zmysel znakov, ale aj celú hru a ochotne sa zapojí. Bude vedieť, že mu rozumiete a bude oveľa spokojnejšie. Vyhraďte si na znakovanie denne pár minút, v čase, keď bude bábätko spokojné.
Ako dlho znakovať?
Dokedy vás to bude baviť. Dieťatko začne postupne rozprávať, ale niektoré slová možno radšej odznakuje. Raz na znakovanie zabudne a spustí sa neustály „vodopád“ reči, dovtedy si užívajte túto príjemnú hru, ktorá pomáha udržiavať aj vaše vzájomné puto.