Oči je potrebné častejšie nechať odpočinúť, ale zároveň je vhodnou alternatívou aj pravidelná rozcvička očného svalu, ktorú hravo zvládnete v rámci očnej jogy. Zrak a schopnosť vidieť totiž postupne strácame aj tým, ako očný sval ochabuje. Pohyb oka je plynulejší a voľnejší, pokiaľ svaly oka pravidelne trénujeme.
Pritom je očná joga nenáročný tréning, ktorý by sme mali vykonávať pár minút denne. Ak máme oči netrénované, môžeme rýchlo pocítiť únavu, svaly oka sú príliš napäté a skrátené. Spočiatku je vhodné trénovať oči postupne a v pokoji, aby sme sa na cvičenie vedeli sústrediť.
Ako získame prax, môžeme to skúšať počas akejkoľvek voľnej chvíľky (samozrejme, nie za volantom). Na začiatok si treba nájsť pokojné miesto, pohodlne sa usadiť s vystretým chrbtom, chvíľočku sa sústrediť iba na seba a vlastný dych, a potom už hurá – do toho.
Pohyby do strán – pohľad do vonkajších kútikov očí, a to v najväčšej možnej miere, ako nám je to ešte príjemné. Tento uhol sa postupne s tréningom očí bude zväčšovať. Vymieňajte jednotlivé strany niekoľkokrát a následne nechajte oči zatvorené na niekoľko sekúnd odpočívať.
Pohyb hore a dole – podobne ako pri pohybe do strán, pohybujte očami smerom horným a následne smerom k dolným viečkam. Hýbte iba očami, nie celou hlavou. Dôležitý je plynulý, nenáhlivý pohyb. Opakujte niekoľkokrát a následne nechajte oči pár sekúnd zavreté odpočívať.
Žmurkanie – pohľad zamerajte najprv na špičku nosa a intenzívne žmurkajte. Následne žmurkajte v jednotlivých pozíciách očí uvedených vyššie – do strán, hore aj dole. Posledný cvik so žmurkaním je zameraný na pohľad pred seba a do diaľky, rovnako počas neho stále žmurkajte. Po cvičení nechajte oči zavreté oddychovať.
Krúženie očami (pozor, môže byť spočiatku pre netrénované oko nepríjemné) – pozrite sa hore medzi obočie a krúžte očami v smere hodinových ručičiek, následne v protismere. Opakujte niekoľkokrát, a potom nechajte oči zavreté oddychovať.