Zdanlivo pohodlné...
Pohodlné snehule nemusia byť najšťastnejším riešením, hoci sú v zime častou voľbou. Ortopedička Martina Zachvejová Maslenová z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislave vysvetľuje:
„Snehule sú vyrobené z príliš mäkkého materiálu a netvoria pevnú oporu pre nohu. Veľmi často u ľudí pri nosení takejto obuvi pozorovať vybočenie nohy do vnútornej alebo vonkajšej strany – upozorňujú naň pokrčené snehule a zodratie podrážky na jednej strane,“ hovorí odborníčka a dodáva:
„Snehule majú podrážku, ktorá nie je anatomicky formovaná a pri častom nosení takýchto topánok nastáva pokles klenby a rozšírenie nohy.
Avšak dnešný trh ponúka široké spektrum snehúl, ktoré majú aj pevnejšiu podrážku, sú z nepremokavých materiálov, žiaľ, väčšina z nich nespĺňa najnovšie módne trendy, a preto ľudia skôr siahajú po menej vhodnej obuvi, ktorá vyzerá atraktívnejšie,“ hovorí ortopedička.
Sucho či mokro?
Nie je jedno, akú obuv zvolíte, keď je vonku mokro. Výber zimnej obuvi treba prispôsobiť poveternostným podmienkam a terénu.
„Ak si vyberáme obuv na suchú zimu, tak sú vhodné kožené, zateplené topánky alebo čižmy s vhodne upravenou protišmykovou podrážkou. V prípade mokrej zimy, do dažďa a snehu, je, samozrejme, vhodná obuv z nepremokavých materiálov,“ hovorí Martina Zachvejová Maslenová.
Podpätky len na krátky čas
Ženy sa chcú páčiť, aj keď vonku mrzne. Často si neodpustia podpätky ani v dňoch, keď je chodník doslova klziskom. Podpätok vyšší ako štyri centimetre nie je vhodný na denné nosenie, často ženy zabúdajú aj na bezpečnosť.
„Ak už po topánkach na vyššom podpätku siahneme, je potrebné vybrať si správnu veľkosť čižiem z vhodného materiálu a s protišmykovou podrážkou, aby sme pri pokĺznutí na ľade neutrpeli úraz, čo je v zimnom období veľmi časté,“ hovorí ortopedička a dodáva:
„Topánky na platforme sú lepšou voľbou ako podpätky, pokiaľ podpätok na platforme nie je príliš vysoký, aby nevzniklo preťaženie prednej časti nohy," dodáva ortopedička.